بیماری های لثه علائم ژنژیویت, بوی بد دهان, پلاک دندانی

راه پیشگیری از بیماریهای لثه چیست؟
تنها راه پیشگیری از بیماری های لثه رعایت مناسب بهداشت و حذف پلاک میکروبی از سطح دندانهاست. البته مراجعه منظم به دندانپزشک هم اهمیت زیادی در پیشگیری ازبیماریهای لثه دارد.

 

ژنژیویت چیست؟
بیماری های لثه که باعلائمی مانند خونریزی و عفونت بافت های نگه دارنده دندان مشخص می شوند به دو دسته ژنژیویت تقسیم می شوند . ژنژیویت به معنای التهاب لثه است که در آن لثه بیش از حد قرمز و متورم شده و در موارد شدید هنگام مسواک زدن و حتی به صورت خود به خود دچار خونریزی می شود . 


پریودنتیت چیست؟ علت آن چیست؟
پریودنتیت که فرم شدید تری از بیماری لثه است که به علت تخریب استخوان نگهدارنده دندان که ، دندان ها لق شده و در صورتی که درمان نشود دندان ها می افتند و از دست می روند .در واقع یکی از علل شایع از دست دادن دندان ها پریودنتیتاست.

علت اصلی پریودنتیت پلاک میکروبی است.

 

پلاک میکروبی چیست؟
پلاک میکروبی لایه نازکی از باکتری هاست که روی سطوح دندان و لثه تشکیل می شود. در صورتی که پلاک میکروبی به صورت روزانه با استفاده از مسواک و خمیردندان برداشته نشود به مرور زمان باعث بیماری لثه می شود . افراد سیگاری استعداد بیشتری برای تشکیل پلاک دارند و بیماری های لثه در این افراد پیش آگهی بدی دارد .

 

 علائم ژنژیویت, بوی بد دهان, پلاک دندانی

 

علامت ژنژیویت و پریودنتیت چیست؟
متاسفانه ژنژیویت و پریودنتیت در اکثر مواردو در مراحل اولیه بدون درد هستند و تا زمانی که شدید نشود فرد از ابتلا به آن آگاهی ندارد.با این حال وجود علائمی مانند خونریزی لثه ها هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و بوی بد دهان نشان دهنده بیماری لثه هستند .

 

جرم دندان چیست؟
هرگاه برای مدت کوتاهی مسواک نزنیم همه روزه یک لایه چسبنده بر روی دندان ها بخصوص در خط لبه لثه رسوب می کند که این لایه پلاک نام دارد.
اگر پلاک دندانی روزانه با مسواک و نخ دندان از روی دندان ها و لثه برداشته نشود بعد از مدتی به سنگ های سفید، زرد یا تیره رنگی تبدیل می شود که با مسواک قابل برداشتن نیست. به این سنگ های آهکی در اصطلاح دندانپزشکی جرم می گویند (بخصوص در پشت دندان های جلوی فک پایین).


جرم هایی که در بالای لثه بر روی دندان ها تشکیل می شوند قابل رویت هستند این جرم ها بصورت رسوب هایی به رنگ قهوه ای و یا سیاه در اطراف طوق دندان ها نمایان می شوند. هر چند جرم هایی که در نواحی زیر لثه تشکیل می شوند بمراتب خطرناکترند.

 

آیا چاقی با بیماری لثه ارتباط دارد؟
بله.
یک مطالعه در آمریکا نشان داده کاهش چربی دور شکم موجب بهبود بیماری لثه می شود.

 

 علائم ژنژیویت, بوی بد دهان, پلاک دندانی

 

درمان بیماری لثه (ژنژیویت و پریودنتیت) چیست؟
درمان اولیه این بیماری جرم گیری و رعایت دقیق بهداشت دهانی است . با این حال ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که بیمار نیاز به درمان جراحی دارد . رعایت بهداشت دهان و معاینات منظم دندانپزشکی راههای جلوگیری از ابتلای دوباره به بیماری های لثه هستند .


آیا جرم گیری دندانها را خراب می کند؟

این تفکر که جرم گیری دندانها را خراب می کند صحیح نیست.
از جرم گیری می توان به عنوان تیغ دو لبه یاد کرد. در صورتی که جرم گیری صحیح و کامل انجام شود خطری ندارد.بلکه باعث اتصال بهتر لثه به دندان ها هم می شود. به علاوه التهاب ناشی از وجود جرم هم از محیط دهان حذف می شود.
اما جرم گیری غیر کامل می تواند آبسه ی پریودنتال و مشکلات دیگر دهانی- دندانی ایجاد کند.

 

چگونه جرم را از روی دندانم بردارم؟
شما قادر به برداشتن جرم از روی دندان ها نیستید, زیرا جرم چنان محکم به دندان ها چسبیده است که تنها دندانپزشک قادر به برداشتن آن است.
منبع:persiandentist.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------