علت زردی دندان ها و راههای پیشگیری از تغییر رنگ دندانبدرنگی دندانها, علت بدرنگ شدن دندان ها

علت زردی دندان

 

دندان زرد نشانه چیست؟

تغییر رنگ دندان زمانی است که رنگ دندان شما تغییر می کند. آنها آنطور که باید روشن یا سفید به نظر نمی رسند. دندان های شما ممکن است تیره شوند، از سفید به رنگ های مختلف تبدیل شوند یا در جاهایی لکه های سفید یا تیره ایجاد شوند. 

تا به حال به آینه نگاه کرده اید و فکر کرده اید که چگونه دندان های شما اینقدر زرد شده اند؟ از آنجا که زردی به تدریج اتفاق می افتد، به راحتی قابل چشم پوشی است. خوشبختانه، دندان های زرد نشانه بیماری جدی نیستند و گرچه ممکن است دلسردکننده و اعتماد به نفس شما را کاهش دهد اما اگر احساس کنید لبخند سفید و روشن خود را از دست داده اید می توانید آن را پس بگیرید. ابتدا توجه داشته باشید که چه چیزی باعث ایجاد زردی می شود و اینکه چگونه می توانید از قرار گرفتن در معرض این موارد جلوگیری یا محدود کنید.

 

بدرنگی دندانها, علت بدرنگ شدن دندان ها

دندان زرد نشانه چیست

 

علت زرد شدن دندان

• افزایش سن

دندان های شما همچنین می توانند زرد شدن را به عنوان بخشی طبیعی از روند پیری شروع کنند. این اتفاق می افتد در حالی که پوشش محافظ سفید روی دندان ها ، معروف به مینا ، به مرور زمان به دلیل ساییدگی و پوسیدگی روزمره روی دندان ها محو می شود.

 

 شما سیگاری هستید

محصولات دخانیات ، از سیگار و قلیون ، دندان ها را لکه دار می کند. اگر این محصولات را مصرف کنید ، به مرور دندان های شما زرد می شوند و گاهی علت سیاه شدن دندان ها نیز سیگار کشیدن بیش از حد می باشد.

 

 بهداشت دهان و دندان شما کم است

هنگامی که به طور معمول مسواک نمی زنید ، نخ دندان نمی کشید و دهان خود را شستشو نمی دهید تا تجمع پلاک و تارتار برطرف شود ، این می تواند باعث تغییر رنگ دندان شما شود.

 

 شما در حال استفاده از دارو هستید

برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک های داکسی سایکلین و تتراسایکلین می توانند باعث تیره شدن دندان کودکان کمتر از 8 سال شوند. برخی از داروهای آنتی هیستامین ، داروهای فشار خون و داروهای ضد روان پریشی نیز می توانند دندان های بزرگسالان را لکه دار کنند. 

 

 شما یک بیماری دارید

علت کمتری که باعث تغییر رنگ دندان می شود می تواند بیماری یا درمانهایی مانند شیمی درمانی و یا پرتو درمانی باشد که مینای دندان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این حالت ، تغییر رنگ بیشتر به رنگ قهوه ای است.

 

 رنگ زرد در ژن های شماست

همچنین ممکن است شما مینای دندانی را به ارث برده باشید که زردتر از سایر افراد است که ژن آنها متفاوت است.

 

 غذاها / نوشیدنی ها

قهوه ، چای ، کولا ، شراب و برخی میوه ها و سبزیجات می توانند دندان های شما را لکه دار کنند .

 

 ضربه

به عنوان مثال ، آسیب ناشی از سقوط می تواند باعث ایجاد اختلال در تشکیل مینای دندان در کودکان خردسال شود که دندان های آنها هنوز در حال رشد هستند. ضربه همچنین می تواند باعث تغییر رنگ دندانهای بزرگسالان شود.

 

بدرنگی دندانها, علت بدرنگ شدن دندان ها

راههای پیشگیری از زرد شدن دندان

 

پیشگیری از تغییر رنگ دندان

دندان های زرد یا بدرنگ موضوعی است که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. در بعضی مواقع ، به دلیل انتخاب سبک زندگی غلط مانند سیگار کشیدن ، مصرف الکل و مصرف زیاد کافئین ، دندان ها زرد و لک دار می شوند. در مواقع دیگر ، دندان های رنگی می تواند نشانه عدم رعایت بهداشت دندان باشد. مشکلات دندانی همچنین می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. روش سفید کردن دندان ها، بسته به علت تغییر رنگ آنها مختلف است چند تغییر ساده در سبک زندگی ممکن است از تغییر رنگ دندان جلوگیری کند:

 

اگر شما یک قهوه خور یا سیگاری هستید ، بهتر است اینها را ترک کنید.

♦ با مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و استفاده روزانه از دهانشویه ، بهداشت دندان خود را بهبود ببخشید.

♦ دندان های خود را هر 6 ماه توسط یک متخصص بهداشت دندان تمیز کنید.

 

♦ اگر رنگ دندان های شما بدون دلیل خاصی تغییر کرده و علائم دیگری نیز وجود دارد ، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------