امامزاده حمزه عرب، زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجارامامزاده حمزه عرب,امامزاده حمزه عرب بیجار,آدرس امامزاده حمزه عرب

امامزاده حمزه عرب، یکی از جاذبه های تاریخی و زیارتی بیجار

 

امامزاده حمزه عرب یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی، زیارتی و گردشگری کردستان و نگینی درخشان بر بام ایران است.

بیجار شهری تاریخی در در غرب ایران، استان کردستان است که برخی از مورخان قدمت آن را به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح نسبت داده‌اند؛ازاین جهت آثار بی شمار مذهبی و تاریخی در این شهر وجود دارد.

 

امامزاده حمزه عرب‌ بیجار

یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری بیجار امامزاده حمزه عرب‌ است. امامزاده حمزه عرب‌ بر قله‌ی کوهی به همین نام با ارتفاع دو هزار و ۶۴۰ متر از سطح دریا، در ۱۰ کیلومتری شرق بیجار قرار گرفته است که از هرطرف چشم انسان را نوازش می‌دهد.

امامزاده حمزه عرب,امامزاده های بیجار,جاذبه های گردشگری بیجار

تصاویر امامزاده حمزه عرب

 

سید جلیل‌القدری از سلسله سادات موسی‌بن جعفر(ع ) در سال ۹۷۳ هجری شمسی و طبق مستندات به دست آمده بنا بر وصیت خودش در این مکان به خاک سپرده شده است.

امامزاده حمزه عرب,امامزاده حمزه عرب بیجار,عکسهای امامزاده حمزه عرب

بقعه تاریخی کوه حمزه عرب

 

این امامزاده بین اهالی منطقه گروس مشتاقان فراوانی دارد. در سال‌های دورتر اهالی روستاهای اطراف قبل از چیدن علف و جمع‌آوری زراعت و دروی گندم‌ها، همگی جمع شده، گوسفندی قربانی کرده وشبی را به زیارت حمزه عرب رفته و همانجا مراسمی برگزار می‌کردند تا فقیر و غنی درکنار هم و با توسل به بزرگان دین کار جمعی خود را که کشاورزی است متبرک کنند.

امامزاده حمزه عرب,دیدنی های بیجار,جاذبه های تاریخی ایران

نشانی امامزاده حمزه عرب

 

آنهایی که شب را در بالای کوه حمزه عرب به صبح رسانده اند حتما به چشم خود دیده اند که زیباترین طلوع از همین نقطه قابل دیدن است، طلوعی به راستی دیدنی و زیبا که چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند.

امامزاده حمزه عرب,مکانهای زیارتی ایران,کوه حمزه عرب

نمای داخلی مامزاده حمزه عرب

 

کوه حمزه عرب و در رأس آن بقعه تاریخی و چشم اندازی فوق‌العاده به گونه‌ای در دل مردم جای خود را بازکرده‌اند که حتی پیرمردان و پیر زنانی که راه رفتن هم برایشان دشوار است، جهت زیارت و ادای نذر رنج سفر را برخود تحمیل کرده و به زیارت و بهره مند شدن از مناظر آرامش بخش آن می‌پردازند.

امامزاده حمزه عرب,امامزاده حمزه عرب بیجار,امامزاده های شاخص ایران

امامزاده حمزه عرب

 

برای رسیدن به زیارتگاه امام زاده حمزه عرب قسمتی از مسیر را می توان با خودرو رفت و پس از طی مسافتی باید پیاده از کوه بالا رفت. کمی بعد به راه پله ای سنگی می رسیم که حدود ۶۰۰ پله دارد و پیچ در پیچ از کوه بالا می رود.

 

 

گردآوری: بخش گردشگری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------