معرفی انواع فشارسنج و کاربرد آنانواع فشارسنج,معرفی انواع فشارسنج,کاربرد انواع فشارسنج

آشنایی با انواع فشارسنج و کاربرد آن

 

دستگاه فشارسنج (Sphygmomanometer) از گذشته تاکنون به طور گسترده ای توسط عموم مردم ، پزشکان و کادرهای درمانی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته است به همین دلیل است که این دستگاه ها را کاربردی می دانند و آن را به عنوان یکی از مهم ترین وسایل پزشکی می شناسند.

 

امروزه با توجه به عدم رعایت مردم و تغییر سبک غذایی آن ها بیماری فشارخون بسیار شایع شده و افراد زیادی نیز با آن مواجه می باشند. این بیماری را نوعی بیماری خاموش می دانند زیرا علائم خاصی نداشته و در موارد حاد می تواند کاملا کشنده باشد.

 

اندازه گیری فشار خون با استفاده از دستگاه فشارسنج تنها راه شناسایی دقیق این بیماری می باشد که لازم است حین استفاده از آن دقت عمل بالایی را به کار گرفت. در صورتی که نتوان به درستی میزان فشارخون را تشخیص داد فرد مبتلا با عوارض بسیاری همچون مرگ مواجه خواهد شد.

 

همین امر موجب شده است تا اندازه گیری فشارخون را یکی از متداول ترین کارها در حوزه تشخیص نوع بیماری بدانند اما باید به صورت اصولی انجام پذیرد. در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه های فشار سنج را می توان در سطح بازار مشاهده نمود که هرکدام ویژگی های خاص خود را داشته و برای استفاده از آن ها لازم است مراحل مشخصی را طی نمایید و هنگام خرید بهترین فشارسنج (Sphygmomanometer) را انتخاب کنید که در اندازه گیری فشار خون مشکلی نداشته باشید.

 

فشارسنج چیست ؟

اولین‌بار اندازه‌گیری فشارخون در سال ۱۷۳۳ انجام شد. اما اولین دستگاه فشارسنج در سال ۱۸۸۱ توسط ساموئل زیگفرید کارل ریتن فورباش اختراع شد. این دستگاه اولیه شامل دو بخش بود. یک بخش لاستیکی پرازآب و یک ستون جیوه. بخش لاستیکی آب برای محدودکردن فشار خون در شریان استفاده می‌شد. در سال ۱۸۹۶ اصلاحاتی در فشارسنج اولیه انجام شد. در این دستگاه دستبندی اضافه شد که به بازو وصل می‌شد. این دستبند به بازو فشار وارد می‌کند و از این طریق فشارخون اندازه‌گیری می‌شود.

 

در سال ۱۹۰۵ تفاوت فشارخون سیستولیک با دیاستولیک کشف شد. این کشف باعث شد، دستگاه‌های فشار خون مدرن به وجود بیاید. هنگامی که فشاری ایجاد می‌شود، دستگاه فشار سنج با ایجاد صدا و قطع‌شدن صدا در شریان‌ها اندازه‌گیری انجام می‌شود. صداهای سیستولیک و دیاستولیک به‌عنوان استاندارد محسوب شده و به صداهای کوروتکف معروف هستند.

 

فشارخون چیست ؟

ابتدا قبل از معرفی دستگاه های فشارسنج لازم است به طور اجمالی به بررسی فشارخون پرداخته و اطلاعاتی را نیز در این باره به شما انتقال دهیم. این مجموعه اطلاعات به شما کمک می کنند تا با دید بازتری به انتخاب این دستگاه ها برحسب نیاز خود بپردازید زیرا با کاربرد آن ها شناسایی کاملی دارید.

 

به طور طبیعی خون بدن برای جریان داشتن نیاز به نیرو دارد زیرا این نیرو می تواند مواد غذایی لازم را به خون برساند. نیروی نام برده شده را با عنوان فشار خون می شناسند و قلب شما نیز به عنوان تولید کننده این میزان فشار خون شناخته می شود.

 

زمانی که عروق کوچک بدن باریک تر شوند ممکن است عمل نیرو رسانی دچار مشکل شده و فرد با مشکل افزایش سطح فشارخون خود مواجه گردد در چنین شرایطی است که باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به اندازه گیری فشارخون با استفاده از دستگاه فشارسنج اقدام نمود زیرا این راه تنها راهکار تشخیص بوده و عدم انجام آن عوارض بسیار بدی را به همراه دارد.

 

بیشتر افرادی که دچار بیماری قلبی و عروقی می باشند مستعد فشارخون بوده و از این بیماری پنهان رنج می برند البته لازم است بدانید فشارخون می تواند ناشی از بیماری های کلیوی ، فوق کلیوی ، بیماری تیروئید ، مصرف داروهای ضدبارداری و ... نیز باشد و باید مراقب فشار خون بالا و فشار خون پایین نیز باشد و همچنین علائم فشار خون را بشناسید.

 

نکته :اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد فشار خون، علائم و راهکار های درمانی هستید میتوانید بلاگ دکترتو (https:doctoreto.com/blog/) دنبال کنید.

 

انواع دستگاه فشارسنج

همان گونه که در بخش های قبل نیز بیان نمودیم تنها راه تشخیص دقیق فشارخون استفاده از دستگاه فشارسنج می باشد که امروزه با پیشرفت هایی که در حوزه علم پزشکی صورت گرفته اند می توان نمونه های مختلفی از آن ها را در سطح بازار مشاهده نمود که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. از مهم ترین دستگاه های فشارسنج می توان موارد زیر را نام برد.

 

    دستگاه فشار سنج عقربه ای

    دستگاه فشارسنج جیوه ای

    دستگاه فشارسنج دیجیتال

 

ویژگی های دستگاه فشارسنج جیوه ای

 

آشنایی با انواع فشارسنج,دستگاه فشارسنج,دستگاه فشارسنج

دستگاه فشارسنج جیوه ای

 

 

در ساختار فشارسنج جیوه ای می توان جیوه هایی را مشاهده نمود که عمدتا برای مورد بررسی قرار دادن میزان دقیق فشار خون شما کاربرد دارند. هنگام کار با این دستگاه می توان متوجه دقت بالای آن ها شد به همین دلیل است که به عنوان بهترین دستگاه فشارسنج شناخته می شوند.

 

از مهم ترین اجزای این دستگاه ها می توان به محفظه فلزی، صفحه مدرج عمودی ، لوله شیشه ای و مخزن جیوه اشاره نمود که هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند. این دستگاه های فشارسنج اندازه بزرگی داشته و از میزان دقت بسیار بالایی برخوردار هستند اما به دلیل اندازه بزرگ و خطر حمل جیوه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ویژگی های بارز دستگاه فشارسنج عقربه ای

 

تفاوت فشارخون سیستولیک,فشارخون چیست,انواع دستگاه فشارسنج

ویژگی های بارز دستگاه فشارسنج عقربه ای

 

فشارسنج عقربه ای را با عنوان فشارسنج ساعتی نیز می شناسند زیرا مانومتر آن ها از نوع عقربه های ساعت بوده و ویژگی های خاص خود را دارند. شما با مشاهده دقیق ساختار این دستگاه ها می توانید متوجه این موضوع که فنردار می باشند شوید و این ساختار موجب شده است تا با استفاده از فشار هوا این عقربه ها به شکل موج به حرکت دربیایند.

 

عمدتا از این نوع دستگاه برای مراکز بهداشتی استفاده می گردد اما این نکته را نیز فراموش نکنید که فشارسنج عقربه ای برای نشان دادن دقیق سطح فشارخون شما نیاز به انجام تنظیمات منظم کالیبره دارد. از دیگر ویژگی های بارز این دستگاه می توان به ثبت فشارخون با استفاده از سیستم های دستی و اهرمی اشاره نمود.

 

ویژگی های دستگاه فشارسنج دیجیتالی

 

دستگاه فشارسنج جیوه ای,دستگاه فشارسنج دیجیتال,ویژگی های دستگاه فشارسنج جیوه ای

ویژگی های دستگاه فشارسنج دیجیتالی

 

سیستم این نوع دستگاه ها کاملا دیجیتالی بوده و یکی ازپرکاربرد ترین دستگاه های فشارخون میان پزشکان و عموم مردم به شمار می رود.

 

در اجزای آن ها بازوبندهایی با نام کاف نیز وجود دارند که با فشردن دکمه تعبیه شده بر روی دستگاه باد می شوند و فرآیند باد شدن این کاف ها تا حد مشخصی ادامه یافته سپس عدد دقیق فشارخون بر روی نمایشگرهای دستگاه فشارسنج دیجیتالی ظاهر می گردد.

 

در حال حاضر انواع مختلفی از این نوع دستگاه ها را می توان در بازار مشاهده نمود اما به طور کلی به دو دسته مچی و بازویی تقسیم می شوند.

 

قیمت انواع فشارسنج

در راستای قیمت انواع فشارسنج نمی توان نظر قطعی داد زیرا نوع فشار سنج ، امکانات و برند تولید کننده آن تاثیرات بسیاری در قیمت این دستگاه ها دارند. به طور طبیعی برندهای خارجی قیمت بالاتری نسبت به برندهای داخلی دارند اما این نکته را نیز فراموش نکنید که محصولات تولید داخلی نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و قادرند تا مجموعه نیازمندی های شما را پاسخگو باشند.

 

امروزه با یک تحقیق کوتاه می توان متوجه وجود مراکز فروش بسیاری شد که در زمینه عرضه و فروش دستگاه های فشارسنج فعالیت دارند اما باید در انتخاب این مراکز دقت عمل لازم را به کار گرفت تا در انتها بتوانید صاحب بهترین دستگاه فشارسنج شوید. انواع فشارسنج قیمت های مختلفی دارند و شما می توانید برحسب نیاز خود آن ها را تهیه نموده و مورد استفاده قرار دهید.

 

مراجعه به پزشک هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن فشار خون

دنیای پزشکی دنیای گسترده‌ای است و تخصص‌های فراوانی در آن وجود دارند. بسیاری از رشته‌های تخصصی دارای تعدادی فوق تخصص هستند و در برخی از رشته‌ها فلوشیپ هم معنی پیدا می‌کند.

 

سخن آخر

فشارخون یکی از معضلات سلامتی دنیای امروزه است. مشکلی جدی که می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های دیگر مانند بیمای‌های قلبی و غیره باشد. اگر مشکلات مربوط به فشارخون دارید و یا دچار بیماری زمینه‌ای هستید که احتمال ابتلا به بیماری فشار خون را زیاد می‌کنند، باید برای کنترل و مدیریت آن دستگاه فشارخون در منزل داشته باشید.

 

انتخاب بهترین فشارسنج می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد، چون اکثر افراد اطلاعاتی زیادی در این رابطه ندارند و انتخاب چنین دستگاهی از میان برندهای رنگارنگ می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد که ما در این متن به انواع دستگاه فشار سنج اشاره کردیم و همچنین این موضوه مهم هم اشاره شد که بهترین فشار سنج را انتخاب کنید.

 

منبع : https://doctoreto.comچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022