علایم و انواع اختلال یادگیری + راههای درمان اختلال یادگیریاختلال یادگیری, اختلال یادگیری در کودکان, علائم اختلال یادگیری

اختلال یادگیری تاثیرات منفی زیادی بر رفتار کودک می گذارد

 

راهکارهایی برای اختلال یادگیری در ریاضی، خواندن و نوشتن

اختلال یادگیری اختلالی است که بر توانایی فرد در درک یا پاسخ به اطلاعات جدید تأثیر می گذارد. این اختلالات بر توانایی به خاطر سپردن اطلاعات نیز تأثیر می گذارد.در مواردی امکان صحبت کردن ، خواندن یا نوشتن و عملیات ریاضی نیز مختل می شود. اختلال یادگیری همچنین می تواند مشکلاتی در هماهنگی حرکات ایجاد کند و باعث شود رفتار کودک ناخوشایند به نظر برسد و احساس بدی داشته باشد.

اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری یک تفاوت عملکردی مغز است و بر هوش (IQ) تأثیر نمی گذارد. در واقع ، آنها شدیدترین ، فراگیرترین و مزمن ترین اشکال یادگیری در کودکان با توانایی های فکری متوسط یا بالاتر از حد متوسط هستند. از آنجا که بیشتر اختلال یادگیری در دوران کودکی تشخیص داده می شوند ، این مقاله به تأثیرات این شرایط در دوران کودکی می پردازد.

 

اگرچه این اختلال اغلب از بدو تولد (ناشی از ویژگی های منحصر به فرد در ساختار مغزی که ممکن است ارثی باشد) وجود دارد ، اما بیشتر اختلال یادگیری در کودکی در سن مدرسه کشف می شود. فرد دچار اختلال در مقایسه با همسالانش شکاف های قابل توجهی در یادگیری نشان می دهد.

 

اختلال یادگیری مداوم است و می تواند چالش های مادام العمر قابل توجهی را ایجاد کند. در برخی موارد ، بزرگسالان مبتلا به این مشکل یاد می گیرند که شیوه های یادگیری خود را تطبیق دهند ، و این باعث می شود که اختلال یادگیری کمتر مشکل ساز شود.

 

درمان اختلال یادگیری کودکان, روش درمان اختلال یادگیری, درمان اختلال یادگیری در کودکان

اختلال یادگیری اغلب مادرزادی است

 

انواع اختلال یادگیری

تعدادی از رایج ترین انواع اختلال یادگیری شامل اختلال خواندن رشدی ، اختلال در بیان نوشتاری ، اختلال مختلط زبان دریافتی و بیان و اختلال عملیات ریاضی است. اغلب این اختلال یادگیری با اختلالات دیگری به ویژه اختلال بیش فعالی با نقص توجه (ADHD) همراه است. ADHD یک اختلال است که می تواند با ایجاد مشکل در گوش دادن ، ثابت ماندن ، توجه مداوم یا جذب مطالب جدید ، اختلال یادگیری کودک را افزایش دهد. در نتیجه ، این می تواند منجر به مشکلات اجتماعی برای کودک شود.

 

درمان معمول اختلال یادگیری

رایج ترین درمان برای اختلال یادگیری ، آموزش ویژه یا درمان گفتار و زبان است. با این حال ، گاهی اوقات ، می توان از داروها برای افزایش توجه و تمرکز استفاده کرد. از آنجا که داروها معمولاً با نتایج متفاوتی روبرو هستند ، پزشکان مراقبت های بهداشتی بر درمان و آموزش ویژه تأکید می کنند.

 

آیا اختلال یادگیری باید جدی گرفته شود؟

 

علائم اختلال یادگیری, راهکاری برای کودکان با اختلال یادگیری, تشخیص اختلال یادگیری

اختلال یادگیری نباید مورد سهل انگاری قرار بگیرد

 

در حالی که اختلال یادگیری خطر جانی ندارد ، اما می تواند حاوی نشانه هایی از یک بیماری جدی باشد. اگر فکر می کنید کودک قربانی غفلت یا سهل انگاری مراقبت کننده است ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر کودکی که به دلیل اختلال یادگیری تحت درمان قرار می گیرد در واکنش به خجالت یا سرخوردگی پرخاشگری ، بازیگری یا سایر مشکلات رفتاری از خود نشان می دهد ؛ اگر احساس می کنید فرزند شما رفتارهایی دارد که می تواند باعث آسیب رساندن به خود یا دیگران شود یا اگر فرزند شما به دلیل اختلال یادگیری تحت درمان است شما همچنان نگران نیازهای او هستید.

 

علائم اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری معمولاً در طول عمر فرد ادامه دارد. با این حال ، بسته به شدت و نوع معلولیت ، بسیاری از افراد قادر به جبران معلولیت های جزئی در بزرگسالی هستند و می توانند در جامعه بسیار خوب عمل کنند. برای دیگران ، اختلال یادگیری آشکار است. شایع ترین علائم مربوط به مهارت های شناختی یا زبانی است و باعث ایجاد مشکلاتی در مهارت های گوش دادن ، مهارت های زبانی (شامل صحبت کردن ، خواندن یا نوشتن) و عملیات ریاضی می شود.

 

 

فرزند شما به احتمال زیاد علائم ناتوانی یادگیری را به صورت روزانه و مداوم تجربه خواهد کرد. گاهی اوقات هر یک از این علائم می تواند شدید باشد:

• اختلال حساب (مشکلات مربوط به عملیات ریاضی)

•  دیسگرافیا (مشکلات مربوط به دست خط)

• اختلالات پردازش اطلاعات (ناتوانی در استفاده کامل از اطلاعات حسی)

• مشکلات مربوط به زبان یا مشکل در ارتباطات کلامی و کتبی مناسب سن

• اختلال خواندن یا نارساخوانی

• تأخیر قابل ملاحظه در دستیابی به نقطه عطف توسعه ، در حالی که مناطق دیگر طبیعی یا بالاتر از حد متوسط هستند

• علائمی که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد

 

تشخیص اختلال یادگیری, درمان اختلال یادگیری, اختلال یادگیری چیست

اختلال یادگیری در افراد مختلف به اشکال مختلفی بروز می کند

 

در برخی موارد ، اختلال یادگیری می تواند یک بیماری جدی باشد که باید بلافاصله در شرایط اضطراری ارزیابی شود. اگر فرزند شما یا کسی که با او هستید هر کدام از این علائم جدی را داشت فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

رفتارهای پرخاشگرانه که شما را به این باور می رساند که کودک برای خود یا دیگران خطرناک است.

علائمی که باعث می شود شک کنید کودک قربانی غفلت یا کودک آزاری است.

 

چه چیزی باعث اختلال یادگیری می شود؟

اختلال یادگیری یک انحراف عملکردی مغز است. این بدان معناست که مغز انواع خاصی از اطلاعات جدید را جذب و پردازش می کند و عملیات را به روشهای منحصر به فرد و غیر معمول انجام می دهد که اغلب دستیابی به مراحل عادی یادگیری را دشوار می کند.

 

در بسیاری از موارد ، ممکن است یک زمینه ژنتیکی برای ایجاد اختلال یادگیری وجود داشته باشد. آنها همچنین می توانند در نتیجه تغییرات در مغز از محرومیت های اجتماعی یا محیطی ، ناشنوایی ، ضعف بینایی ، ضربه هنگام تولد یا آسیب عصبی در رحم ایجاد شوند.

 

اختلال یادگیری در کودکان مبتلا به بیماریهای مزمن دو برابر بیشتر از کودکان بدون بیماری مزمن است. کودکانی که خدمات آموزشی ویژه دریافت می کنند نسبت به کودکانی که خدمات آموزش ویژه دریافت نمی کنند از میزان بیشتری از مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند. برخی از مشکلات رشد را می توان با رفع علل ذاتی مانند ضعف بینایی ، ناشنوایی و عوامل محیطی اصلاح یا بهبود بخشید.

 

عواملی که موجب اختلال یادگیری می شوند؟

 

درمان اختلال یادگیری, اختلال یادگیری چیست, درمان اختلال یادگیری کودکان

اختلال یادگیری تا حدودی قابل پیشگیری می باشد

 

عوامل متعددی خطر ابتلا به اختلال یادگیری را افزایش می دهند. همه افراد دارای عوامل خطر دچار اختلال یادگیری نمی شوند. عواملی که خطر ایجاد اختلال یادگیری را افزایش می دهند؛ عبارتند از:

- قرار گرفتن در معرض الکل یا مواد مخدر مضر در رحم

- ضربه یا ناراحتی هنگام تولد

- قرار گرفتن در معرض آسیب عصبی یا سیستم عصبی مرکزی در رحم یا پس از تولد

- وراثت

- فقدان محیط تغذیه کننده

- وزن کم هنگام تولد

- داروهایی مانند درمان سرطان یا سرطان خون در کودکان

- کمبودهای تغذیه ای

- تولد زودرس

- نقص های حسی ، مانند کاهش شنوایی یا ضعف بینایی

- کاهش خطر اختلال یادگیری فرزند شما

- جلوگیری از اختلال یادگیری

 

در حالی که نمی توان از به طور کامل اختلال یادگیری جلوگیری کرد ، ممکن است بتوانید خطر اختلال یادگیری فرزند خود را با موارد زیر کاهش دهید:

- از مصرف الکل ، دخانیات و داروهای تفریحی قبل ، حین و بعد از بارداری خودداری کنید

- اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد سمی در دوران بارداری و پس از تولد فرزند شما

- ارزیابی دقیق خطرات و مزایای داروهای فرزندتان با پزشک خود

- از بین بردن تأثیرات استرس زا در خانه و محیط اجتماعی فرزند شما

- دریافت کمک فوری برای اصلاح نقایص حسی تشخیص داده شده ، به ویژه کم شنوایی یا ضعف بینایی

- بدست آوردن غربالگری در دوران کودکی برای فرزند خود و بحث در مورد مراحل مهم دوران کودکی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند خود

- از فرزند خود با محدود کردن مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی محافظت کنید

- تغذیه مناسب و محیط سالم را برای فرزند خود فراهم کنید

- در صورت تشخیص اختلال یادگیری یا ناتوانی احتمالی ، به دنبال مداخله اولیه باشید

 

اختلال یادگیری چگونه درمان می شود؟

اختلال به طور صددرصدی یادگیری قابل درمان نیست. با این حال ، بسیاری از این اختلالات را می توان با غربالگری و مداخله اولیه کاهش داد یا کنترل کرد. علاوه بر این ، ناتوانی های ناشی از عوامل قابل اصلاح ، مانند ضعف شنوایی یا بینایی ، ممکن است به مرور زمان و با اصلاح شرایط ایجاد شده به طور کامل از بین بروند.

 

در صورت تشخیص ناتوانی یادگیری ، مفیدترین درمان فرزند شما خدمات آموزشی ویژه است ، از جمله رویکرد تیمی برای برنامه ریزی برنامه آموزشی فردی فرزند شما (IEP) ، علاوه بر سایر درمانها ، در صورت مفید بودن این موارد. اینها ممکن است شامل گفتاردرمانی یا کاردرمانی باشد. تدریس خصوصی به صورت تخصصی با اختلال یادگیری نیز می تواند در سازگاری و پیشرفت کودک تغییر ایجاد کند.

 

درمان اختلال یادگیری, اختلال یادگیری چیست, درمان اختلال یادگیری کودکان

با رسیدگی صحیح می توان اختلال یادگیری را تا حدودی کنترل کرد

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------