تازه های متفرقه دینی

مفهوم و اقسام توریه

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟ معنای توریه و کاربرد و احکام آن در این مقاله از بیتوته، با توریه آشنا…

چگونه می توانم امام زمان (عج) را ببینم؟دیدار با امام زمان (عج),نحوه ملاقات با امام زمان (عج)

نحوه ملاقات با امام زمان (عج)

امام زمان (عج) را هم دیده اند و هم می شود دید؛ بسیاری از افراد امام زمان را قبل و حین غیبت صغری و نیز غیبت کبری دیده اند؛ البته دیدن امام زمان (عج) به اختیار کسی نیست بلکه اگر امام زمان (عج) اراده کنند می توان ایشان را زیارت کرد.

غیبت امام زمان (عج):
امام زمان (عج) ظاهر نیست اما حاضر است. خورشید پشت ابر پیدا نیست اما گرما و نورش احساس می شود و موجودات از آن بهره می برند. کسی که یک پنجره هم داشته باشد از همان نور خورشید پشت ابر، خانه اش روشن شده و استفاده می برد.

خورشید اگر پشت ابر هم باشد با کسی قهر نیست و از نورافشانی دریغ نمی کند و. نمی گوید من شهرها را روشن می کنم اما روستاها را نه، نمی گوید من به خانه ها روشنایی می دهم اما کوه ها و صحراها را که برای انسان ها خیلی فایده ای ندارند، روشن نمی کنم بلکه کار او نور دادن، گرما بخشیدن و انرژی دادن است. آفتاب وجود امام(عج) بر عالم می تابد و به همه هستی فیض می سازند اما در این میان برای امت شیعه و معتقدان به او برکات و خیرات بیشتری دارد که البته عده ای هم خود را از حضرت دور نگه داشته اند و حتی از ایمان به حضرت محروم شده اند.

بعضی ها فکر می کنند کسی را که در خواب دیده اند امام زمان (عج) بوده است با اینکه ممکن است یکی از یاران ایشان باشد. مهم تر از همه آنکه عده ای هستند به خاطر معروف شدن یا مال اندوزی، ادعای ملاقات و دیدن امام زمان (عج) می کنند و مردم را به گمراهی می کشانند اما نباید فریب این افراد را خورد. فرض کنید اگر کسی گنج پیدا کرد آیا راه می افتد و داد و فریاد می کند که آهای من گنج پیدا کرده ام. هرگز چنین کاری نمی کند و اگر کرد باید بدانیم طلای بدلی پیدا کرده و می خواهد مردم را فریب دهد یا اصلا طلایی پیدا نکرده و دروغ می گوید.


کسانی که امام زمان (عج) را دیده اند و شناخته اند آن را بیان نمی کنند و یا اگر بگویند به عده ای خاص می گویند و تعهد می گیرند تا قبل از وفاتشان جایی بیان نشود.

امام جواد (ع) می‌فرمایند: «حضرت مهدی (عج) بعد از اینکه یادش از خاطره‌ها محو شد و بیشتر معتقدان به امامتش، از اعتقاد خود برگشتند قیام می‌کند». شیعیان آن حضرت باید در عصر غیبت، اعتقاد به وجود مبارک آن حضرت، تقوا و دین داری را سرلوحه اعمال خود قرار دهند؛ چرا که امام صادق (ع) می‌فرمایند: «صاحب الامر غیبتی خواهد داشت که هر کس در آن دوره بخواهد دین دار بماند، باید سختی‌هایی را به جان بخرد و دو دستی به دین خود بچسبد».

آیت‌الله العظمی بهجت در پاسخ به سوال درباره راههای دیدن امام زمان (عج) چنین پاسخ داده اند:
اگر کسی بخواهد تشنگی و عطش دیدار انبیاء و امامان را در وجود خود تخفیف دهد، زیارت مشاهد مشرفه به منزله‌ ملاقات آن‌ها و دیدار حضرت غائب (ع) است. آن‌ها در هر جا حاضر و ناظرند. هرگاه انسان به یکی از آن‌ها متوجه شود، مانند آن است که به همه متوجه شده و همه را زیارت و دیدار کرده است.

 

دیدار با امام زمان (عج),نحوه ملاقات با امام زمان (عج)

دیدار با امام زمان (عج)

 
برای دیدن امام زمان (عج) چه دعاها و ذکرهایی را بخوانیم؟
امام صادق(ع):
هر کس سوره بنى اسرائیل را در هر شب جمعه بخواند نمى میرد تا حضرت قائم(عج) را درک کند و از اصحاب و یارانش باشد.

امام باقر(ع):
کسى که مسبحات ( سوره هایى که با «سبح »، «یسبح »، «سبحان »آغاز مى شوند) را بخواند، از دنیا نمى رود تا حضرت مهدى(عج) را درک کند و اگر جلوتر از دنیا برود، در جهان دیگر در همسایگى رسول خدا (ص) خواهد بود.

آیت‌الله العظمی بهجت:
زیاد صلوات بفرستید، با حضور قلب و هدیه به حضرت نمایید.

چرا افراد هنگام ملاقات امام را نمی‌شناسند؟
زیرا غیبت که به معنای ناشناس بودن حضرت است، اقتضا می‌کند که دیگران حضرت را نشناسند، پس نشناختن حضرت در چنین ملاقات‌هایی طبق قانون غیبت بوده و دلیل نمی‌خواهد؛ زیرا ایشان در حال غیبت‌اند و نباید غیبت و ناشناس بودن، به ظهور و شناسایی تبدیل شود.

در عین حال با اینکه در زمان غیبت به دلایلی که موجب غیبت شده، امام مهدی(عج) باید از دیده‌ها مخفی باشند، ممکن است کسانی که مشکل بزرگی دارند یا به مقامات معنوی عالی دست یافته‌اند، به محضر آن حضرت شرف‌یاب شوند.

البته این شرف‌یابی می‌تواند متفاوت باشد، برخی حضرت را می‌بینند ولی نمی‌شناسند؛ گروهی می‌بینند و می‌شناسند و حضرت هم با آنان سخن می‌گوید؛ برخی او را می‌بینند و می‌شناسند و اجازه می‌یابند که با ایشان سخن بگویند، این تفاوت‌ها به دلیل اختلاف درجات معنوی افراد است.

در هر حال دلیل اینکه افراد کمی هنگام ملاقات، آن حضرت را می‌شناسند، آن است که شایستگی دیدن همراه با شناخت، در افراد کمی وجود دارد.

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

 در ادامه بخوانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------