آشنایی با فرش اردکان؛ فرشهایی با زیبایی فوق العاده و کیفیت عالیبافت فرش اردکان, تفاوت فرش اردکان و کاشان, فرش دستباف اردکان

فرش اردکان نمادی از فرهنگ و هنر مردم ایران

 

فرش اردکان را بهتر بشناسیم

فرش یکی از لوازم مهم و حیاتی هر خانه ای است.شما چقدر برای خرید یک فرش هزینه می کنید؟ همانطور که می دانید، یک فرش خوب لزوما ارزان نیست ... بالاخره برای مدت زمان قابل توجهی خانه شما را زیبا می کند ، بنابراین معمولاً لازم نیست که از کم هزینه ترین گزینه استفاده کنید. اگر به دنبال فرشی زیبا و با کیفیت با قیمت مناسب هستید؛ فرش اردکان انتخاب مناسب و مقرون به صرفه ای است.

اردکان کجاست؟

 اردکان که به خاطر فرشهای شگفت انگیز ایرانی شهرت دارد ، از نظر تاریخی نیز مرکز پرورش شتر است. براساس سرشماری ملی ایران در سال 2006 ، اردکان کمتر از 14000 نفر جمعیت داشت. اگرچه اردکان بین یزد و نائین واقع شده است ، اما نفوذ آن در درجه اول از کاشان ناشی می شود.

 

فرش اردکان

منشأ فرش اردَکان یا اردِکان از شهر اردکان ، در ناحیه شمال غربی استان یزد است ، جایی که یکی از ریشه دارترین سنت های قالی بافی را در کل ایران دارد. بافندگان اردکان از گره نامتقارن فارسی استفاده می کنند. فرش های اردکان که در شهرهای بزرگ بافته می شوند دارای بالاترین استانداردها هستند. اگرچه فرش های اردکان تولید شده در روستاها از کیفیت کمتری نسبت به فرش های تولید شده در شهرهای بزرگ برخوردارند ، اما از بهترین فرش های جهان محسوب می شوند. ممکن است سالها طول بکشد تا یک صنعتگر اختصاصی بتواند یک فرش تولید کند.

 

تولید و بافت فرش اردکان

بافت این نوع فرش از صد و پنجاه سال پیش در استان یزد در شهر اردکان آغاز شده است. فرش های اردکان به طور معمول از طرح طراحان کاشان و کرمان پیروی می کنند. بافت آنها معمولاً ضعیف تر از کاشان و کرمان است ، اما در برخی موارد بافت آنها ممکن است حتی بهتر هم باشد.

 

ویژگی های فرش اردکان, فرش اردکان, مشخصات فرش اردکان

فرش اردکان ترکیبی از زیبایی و کیفیت

 

طرح ها عموماً در اطراف مدالیون مرکزی بافته می شوند که برخی از آنها ممکن است در گوشه ها تکرار شود. طرح های دیگر روی فرشهای اردکان ممکن است متراکم با گلهای زیبا و انگور تزئین شده باشد. در حاشیه اصلی فرشهای اردکان اغلب نقوش معروف هراتی (برگ قوسی) دیده می شود ، درحالی که حاشیه های ثانویه دارای رزت هستند. به طور سنتی رنگهای مورد استفاده در رنگهای مختلف قرمز ، آبی سرمه ای و عاجی است.

 

قیمت این فرش ها با توجه به بافت آنها و به طور کلی از نمونه های کاشان پایین تر است. گاهی اوقات از ابریشم در بافت آنها استفاده می شود.

در حال حاضر سالانه 70 هزار متر فرش دستی در اردکان تولید می شود.

 

طراحی فرش اردکان مالکیت معنوی جهانی است. فرش ها معمولاً به صورت جفت بافته می شود. همه فرش های بافته شده در استان یزد به فرش اردکان معروف است.

تار این فرش ها از جنس پنبه و کاشی است. رنگرزی الیاف با گیاهان در اردکان انجام می شود. 

 

دلیل معروفیت فرش اردکان

فرش های اردکان به دلیل زیبایی فوق العاده و کیفیت عالی مورد احترام هستند. قالیچه های اردکان به عنوان اثبات هنرنمایی و مصالح خوب آنها صدها سال دوام داشته است. آنها معمولاً از پشم و ابریشم یا ترکیبی از این دو بافته می شوند.

 

اگرچه فونداسیون به دلیل استحکام و دوام عموماً از پنبه ساخته می شود ، اما قطعات کمیابی وجود دارد که پایه آن از ابریشم خالص ساخته شده است. فرش های اردکان در اندازه های بسیار متنوع موجود است. زیبایی و ظرافت کلاسیک آنها جلوه ای بسیار صیقلی و تصفیه شده به خانه شما می بخشد.

 

موزه فرش اردکان یزد, تابلو فرش اردکان, فرش اردکان کاشان

فرش اردکان باکیفیت بالا و قیمت مناسب

 

فرش های مرکزی ایرانی از جهات مختلف بر یکدیگر تأثیر گذاشته اند زیرا مبادله فرهنگی و اجتماعی بین شهرهای مختلف بسیار قوی است. بسیاری از بافندگان شهرهای کوچک و روستاها ، در حالی که قالیچه های مخصوص خود را در زمستان در اتاق نشیمن خود نصب می کنند ، در تابستان به شهرهای بزرگتر نقل مکان می کنند تا برای سایر افرادی که در صنعت فرش مشغول هستند ، کار کنند. آنها ایده ها و تکنیک های فرش سازی را با یکدیگر تبادل می کنند.شاید به همین دلیل است که اکثر فرش های اردکان دارای پایه بسیار خوبی هستند.

 

تفاوت فرش های اردکان و فرش های کاشان

فرش های اردکان در قلمرو یزد بافته می شوند اما شبیه فرش های کاشان طراحی شده اند. منطقه ای که آنها بافته می شوند بین یزد و نایین قرار دارد بنابراین فرش ها نیز می توانند شباهت خاصی به فرش های سنتی بافته شده در این مناطق داشته باشند. 

 

این فرش های زیبا ، هرچند به زیبایی اکثر فرش های کاشان نیستند ، اما از همان الگوها و طرح ها پیروی می کنند و می توانند در بسیاری از محیط ها نفس گیر باشند. قابل توجه ترین نکته در فرش های اردکان در مقایسه با فرش های کاشان یا فرش های نائین این است که از نظر قیمت مناسب تر بوده و در نتیجه تهیه آن برای شما راحت تر است. بنابراین، می توان خرید فرش اردکان را یک راه حل عالی برای کسانی که می خواهند فرش خاصی داشته باشند؛ اما بودجه آنها کاملاً به بودجه همتایان گران قیمت کاشان نمی رسد؛ می باشد.

 

روند کلی فرش های اردکان این است که KPSI پایین تری نسبت به اکثر فرش های کاشان و نایین دارند. با این حال ، نباید از ذکر این نکته غافل شد که فرش های دستباف یک هنر هستند و هیچ محدودیتی برای هنرمند در حالی که مشغول خلق خود است وجود ندارد. بنابراین بسیار محتمل است که فرش ساز اردکانی فرشی ظریف تر بسازد که تا به حال در کاشان ساخته نشده است.

 

 تفاوت فرش اردکان و کاشان, فرش دستباف اردکان, ویژگی های فرش اردکان

فرش اردکان متنوع در طرح و رنگ

 

میانگین KPSI در فرش دستباف اردکان 30-40 رج یا 120-200 گره در اینچ مربع است.قالی های اردکان به طور معمول دارای توده پشمی خالص و پایه پنبه ای مانند اکثر فرشهای ایرانی هستند. اندازه و شکل اغلب از قالی های کاشان پیروی می کند و 3x5 ، 5x7 ، 6x9 و 7x10 و 8x10 تا 11 متداول ترین اندازه موجود در فرش های اردکان است.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------