بوریا بافی، هنر کهن خوزستانبوریا بافی,بوریا بافی چیست,تاریخچه بوریا بافی

بوریا بافی یکی از هنرهای دستی است

 

بوریا بافی چیست؟

بوریا بافی یکی از هنرهای دستی است که قدمتی چندین ساله در جهان دارد. این هنر و یا صنعت به واسطه ی یک سری نی و علف، به مرحله ی اجرا می رسد و روستاییان زیادی در جای جای ایران به این هنر و فروش سازه های بوریا بافی مشغول هستند.

بوریا بافی چیست؟

بوریا بافی یک صنعت و یک هنر است که از هنر و صنعت پارچه بافی نیز، قدمتی دیرینه تر دارد. در واقع می توانیم قدمتی برابر با 5000 سال قبل از میلاد مسیح را برای صنعت بوریا بافی در نظر بگیریم. از این صنعت در مناطق گرم و خشک استفاده می شود و مردم در قدیم برای ساختن خانه های گلی شان از بافت ها و سازه های بوریا استفاده می کردند. یکی از نمونه های بافته ی بوریا در عراق پیدا شده که قدمتی چند هزار ساله دارد و نشان می دهد که مردم باستانی نیز برای حفظ جان خودشان و ساخت خانه هایشان از این سازه های استفاده می کردند.

 

سازه های بوریا به گونه ای است که عموما از انواع نی و علف برای ساخت آن ها استفاده می شوند. ساخت این سازه های زحمت های فراوانی دارد اما به نسبت زحمتشان، استحکام بوریاها آنقدر نیست و خیلی راحت می تواند آتش بگیرد و بسوزد. حتما شما هم در فیلم های تاریخی، صحنه های جنگی که در آن خانه های کاه گلی مانند در آتش خصمانه ی دشمن می سوزند دیده اید. با این اوصاف در حال حاضر، بوربا بافی به عنوان بیست و هفتمین میراث فرهنگی ایران در سازمان یونسکو جهانی ثبت شده است.

 

بوریا بافی,بوریا بافی چیست,هنر بوریابافی

بوریا بافی قدمتی چندین ساله در جهان دارد.

 

بوریا بافی در کدام استان ها رایج است؟

شهرستان زرقان یکی از شهرستان های نزدیک شیراز در استان فارس می باشد. این شهرستان یکی از معروف ترین مکان هایی است که انواع بوریا بافی در آنجا انجام می شود.

 

مردم این منطقه از انواع سازه های بوریا بافی شده برای ساخت سقف منازل شان استفاده می کنند. همین زیر اندازهای بوریا بافی شده نیز یکی از رایج ترین کاربرد های این صنعت و هنر است. بوریا بافی را می توانیم نوعی حصیر معرفی کنیم. با بوریا و حصیر در شهرستان زرقان استان فارس قدمتی چند هزار ساله دارد و هنوز هم مردم این منطقه از انواع بوریا بافی و فروش این محصولات، درآمد خوبی به دست می آورند. جالب است بدانید که سازه های بوریا بافی علاوه بر اینکه برای ساختن سقف خانه و زیرانداز استفاده می شود برای ساختن انواع کپر، انواع آلاچیق های بوریایی و انواع خانه های عشایری هم مورد استفاده قرار میگیرد.

 

در واقع می توانیم ادعا کنیم که بوریا، اولین و ابتدایی ترین زیراندازی بوده که توسط بشر تولید شده است. در گذشته، استان هایی مانند فارس، خوزستان، هرمزگان، گلستان، سیستان و بلوچستان، گیلان و مازندران به شدت به صنعت و هنر بوریا بافی مشغول بودند و هنوز هم می توانید با سفر به مناطق شمالی، این محصولات به عنوان صنایع دستی این منطقه خریداری کنید.

 

نی هایی که در تولید و ساخت سازه های بوریابافت استفاده می شود عموما از نی نخل های خرما تهیه می شود و این نی ها عموما از اطراف شیراز و نی زارهای موجود در کناره های رود کر تامین می گردد.

 

بوریا بافی,بوریا بافی چیست,مراحل کار بوریابافی

شهرستان زرقان یکی از معروف ترین مکان های انواع بوریا بافی است

 

مراحل کار بوریابافی

گفتیم که قبل از هر چیزی باید بدانید که بورای باید از انواع نی و علف در هم تنیده شده، تهیه شود. بنابراین ابتدا باید یک سری نی های مختلف را در ابعاد متناسب با یکدیگر تهیه نمایید. نی ها باید تقریبا در یک قطر باشند تا بافت بوریا تمیزتر به نظر بیاید اما از نی های غیر همسان هم می توانید در بافت بوریا استفاده کنید.

 

بعد از این که نی ها را انتخاب کردید و تهیه کردید، باید آن ها را تمیز کنید و بتراشید. برای این کار می توانید از یک داس نی شکاف که تیز هم باشد استفاده کنید. سر و ته نی باید کاملا بریده شود. تا نی ها یک اندازه و تمیز در کنار هم قرار گیرند. پس از اینکه ساقه های نی را تمیز کردید. نوبت آبکشی آن ها فرا می رسد. در این مرحله باید نی ها را خیس کنید تا نرم شوند و به راحتی در بوریا بافی مورد استفاده قرار گیرند. خیس کردن نی ها و ساقه های آن باعث می شود که مواد اولیه ی منعطف تری برای بافت انواع سازه های بوریا داشته باشید.

 

در این مرحله از یک وسیله به نام نی کوب استفاده می شود. بوریاباف از نی کوب برای کوبیدن و مسطح کردن نی ها استفاده می کند. خیزران و نی های هندی در این مرحله شکافته و تخت می شوند و حالا مواد اولیه شما برای شروع بافت، آماده خواهد بود.

حالا تمامی نی های کوبیده شده و مسطح شده را کنار هم میچینند. در این مرحله از یک نی و یا پود برای بافت استفاده می کنند. این کار زمان بر است اما هر چقدر با دقت بیشتری انجام شود، سازه ی شما محکم تر و استوارتر خواهد بود. خود بومی ها برای بافتن بوریا از عبارت و تعریف دو تا میگیریم و دو تا ول می کنیم استفاده می کنند. این تار و پود در هم تنیده، در نهایت مانند یک حصیر می شود که می تواند در موارد مختلفی کاربرد خاص خودش را داشته باشد. برای اینکه بورای محکم بافته شود، ته ساقه ای که به عنوان پود از آن استفاده شده را کامل پیچ می دهند تا بافت محکم تر و منسجم تر شود.

 

بوریا بافی,بوریا بافی چیست,تصاویر بوریا بافی

حصیرها و یا سازه های بوریا بافی عموما بین شش متر تا هشت متر بافته می شوند

 

سخن آخر و جمع بندی

حصیرها و یا سازه های بوریا بافی عموما بین شش متر تا هشت متر بافته می شوند. این محصولات را به صورت لوله شده به کسانی میفروشند که در کار ساخت ساختمان های گلی هستند و یا کارشان فروش و ارائه ی انواع صنایع دستی می باشد. بوریا بافی یکی از هنرهای بسیار پر زحمت است که سخت ترین بخش آن پیدا کردن و تهیه کردن نی های مورد نیاز آن است. این هنر نیز مانند سایر هنرها و صنایع دستی ایران، آن طور که باید به آن پرداخته نشده است. شما می توانید بورای بافی اصل را در همان شهرستان زرقان در نزدیکی های شیراز پیدا کنید. در این شهرستان ها، بومی های منطقه به کار فروش این سازه ها مشغول هستند.

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------