آخرین اخبار جامعه


هوم پلاس، شروع داستان پاکیزگی

دنیای چندکاره‌های باارزش!

در دنیای فانتزی داستان‌ها، آدم‌ها و شخصیت‌هایی زیادی وجود دارند که با قدرتهای شگفت‌انگیز خود قادرند کارهایی را به راحتی آب…


هشدار پدر علم هیدروژئولوژی ایران نسبت به تشدید بحران آباخبار,اخبار اجتماعی

پدر علم هیدروژئولوژی ایران با اعلام "در حال تشدید بحران آب هستیم" گفت: تأمین معیشت و توسعه بنیادین روستاهای کشور راه‌حل اساسی و بنیادی بحران آب است.

به گزارش تسنیم، عزت‌الله رئیسی پیش از ظهر امروز در همایش گرامیداشت روز مهندس ویژه مهندسان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست که در تالار همایش‌های شهر برگزار شد، با اشاره به مشکلات آب استان فارس اظهار داشت: باید علت اصلی را پیدا کرد چراکه تا زمانی که علت را پیدا نکنیم نمی‌توانیم مشکل را برطرف کنیم.

 

وی یکی از دلایل کم‌آبی را مصرف بیش از اندازه آب از ذخایر دانست و افزود: اکنون اکثر دشت‌ها دچار بحران کم‌آبی شده و باید نیروی مازاد کشاورزی را جذب می‌کردیم که متأسفانه چنین نشده است، اکنون نیز با این عوامل در حال تشدید بحران آب هستیم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز راجع به راه‌های برطرف شدن مشکلات بحران آب گفت: برداشت به‌اندازه آب از حجم کل آب ورودی به آبخوان، جبران آب‌های تخلیه‌شده از حداقل حجم ذخیره هیدرولیکی، نصب کنتور هوشمند و کاهش برداشت از آب زیرزمینی از جمله مواردی است که اگر به آنان توجه شود، بسیاری از مشکلات در این بخش برطرف می‌شود.

 

رئیسی با اشاره درباره راه‌حل اساسی و بنیادی بحران آب بیان کرد: تأمین معیشت و توسعه بنیادین روستاهای کشور یکی از مسائل مهم است که تا این کار انجام نشود، در این بخش موفق نخواهیم شد. برای برطرف کردن بحران آب باید به برنامه توسعه و تأمین معیشت روستاهای کشور، یکپارچگی زمین، قانون برای دشت‌های بحرانی، هماهنگی و همکاری بین مدیران توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

تهدیدات اساسی استان فارس

سید حمید مصباح، دیگر استاد دانشگاه شرکت‌کننده در این همایش عنوان کرد: اگر برنامه‌هایی که درباره برنامه‌های آب و خاک حتی مسائل اجتماعی داریم در وسعت استان نبینیم به‌نوعی به بی‌راه رفتن است.

 

وی تخریب کوه‌ها، ناهنجاری‌های اجتماعی، آلودگی صوت، هوا، آب و خاک، ریزگردهای محلی، فروچاله و نشست، کاهش فضای سبز، شوری اراضی، کاهش سرانه آب و خشکسالی را از جمله تهدیدهای اساسی موجود در استان دانست.

 

این استاد دانشگاه در خصوص علل تهدیدهای زیست‌محیطی شیراز نیز تصریح کرد: مهاجرت، حاشیه‌نشینی، توسعه گردشگری ناپایدار، توسعه باغ‌شهری‌ها برای عده‌ای خاص، توسعه تونل و بزرگ‌راه از جمله مسائلی است که در آینده مشکلاتی را برای شهر شیراز ایجاد می‌کند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------