چند نکته کلیدی برای استخدام کارمنداستخدام کارمند,نکات مهم برای استخدام کارمند

استخدام کارمند

 

شرکت ها به منظور توسعه فعالیت ها بر اساس ظرفیت ها و منابع موجود، اقدام به جذب کارمند در بخش های مختلف واحدهای سازمانی می کنند. کارفرمایانی که بتوانند کارمندانی متناسب با وضعیت تحصیل مرتبط، سابقه کاری مفید، توانایی و مهارت های مورد نیاز استخدام کنند، شرایط را برای موفقیت شرکت فراهم می کنند.

 

کارمند کیست؟

به طور کلی افرادی که پس از انجام پروسه استخدام به صورت تمام وقت و یا پاره وقت در یکی از واحدهای سازمانی شرکت ها فعالیت می کند و به ازای کار و مسئولیت های محوله بر اساس نوع قرارداد، حقوق و دستمزد دریافت می کنند.

 

کارمند به چند دسته تقسیم می شود؟

کارمندان بر اساس ویژگی هایی اعلام شده در وزارت کار به دو دسته‌ی نوع قرارداد و محل خدمت تقسیم می شوند.

 

1- نوع قرارداد کارمندان

سازمان های بزرگ و یا شرکت های کوچک بر اساس ساختار و قوانین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارمندان خود را بر اساس یکی از انواع قراردادها، استخدام می کنند که به اختصار به بررسی هر یک از انواع قراردادهای رایج کشور می پردازیم.

 

1-1- استخدام کارمند قراردادی

یکی از متداول ترین انواع استخدام در شرکت ها، استخدام کارمند قراردادی است. در شرکت های خصوصی، قرارداد کارمندان بر اساس مدت قرارداد و ساعات کاری دسته بندی می شوند. اولین نوع قرارداد، قرارداد موقت است که تاریخ شروع و پایان کار و میزان دستمزد کاملا مشخص است. در صورت پایان قرارداد و عدم تمدید آن، کارگر نباید به کار خود ادامه دهد. یکی دیگر از انواع قراردادهای شرکت های خصوصی، قرارداد غیر موقت است که تاریخ آغاز قرارداد کاملا مشخص است اما برای پایان آن زمانی در نظر گرفته نشده است. سومین نوع قرارداد نیز قرار انجام کار معین است. در این نوع از استخدام کارمند در صورت پایان کار تعیین شده، قرارداد استخدام نیز به پایان می رسد و شخص حق الزحمه نهایی خود را دریافت می کند.

 

1-2- استخدام کارمند پیمانی

یکی از انواع استخدام کارمند بر اساس قانون وزارت کار، استخدام کارمند پیمانی است. بر اساس نظرات برخی از افراد، استخدام پیمانی به نوعی استخدام نیمه رسمی است. کلیه کسانی که به صورت پیمانی به استخدام یکی از نهادهای دولتی و یا اداری در می آیند، در طول مدت زمان فعالیت کاری، می توانند تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می گیرند. همچنین این دسته از افرادی در صورت صلاحدید کارفرما و بر اساس عملکردشان می توانند در قالب نیروهای رسمی به فعالیت خود ادامه دهند. 

 

1-3- استخدام کارمند دولتی و یا رسمی

افرادی که به عنوان کارمند رسمی در یکی از نهادهای دولتی مشغول به کار می شوند، می توانند تا پایان خدمت در محل کار خود فعالیت کنند. کارکنان رسمی از نظر نظام استخدامی مشمول قانون استخدام کشوری و قانون مدیریت خدمات کشوری هستند و از نظر پوشش بیمه‌ای نیز مشمول صندوق بازنشستگی کشوری می‌شوند. در بسیاری از سازمان های دولتی افراد برای استخدام در سازمان های دولتی به عنوان کارمند رسمی باید در آزمون های شامل دروس عمومی و خصوصی شرکت کرده و حد نصاب نمره را کسب نمایند. این دسته از افراد در صورتی قبول وارد مراحل گزینش شده و باید در مصاحبه های حضوری شرکت کنند. در نهایت در صورت قبولی در نتایج نهایی می توانند به عنوان کارمند در سازمان مربوطه استخدام شوند. 

 

2- محل کار کارمندان

کارمندان در کشور می توانند در دو بخش دولتی و خصوصی فعالیت کنند. لازم به ذکر است نوع محل کار تاثیر زیادی بر نوع قراردادی این دسته از افراد تاثیر گذار است. معمولا اکثر ارگان ها و سازمان های دولتی از جمله وزارتخانه ها با کارکنان خود قرارداد رسمی منعقد می کنند. 

 

انواع استخدام کارمند در سازمان ها

همان طور که در بالا اشاره شد سازمان های دولتی و خصوصی با استخدام کارمند در واحدهای مختلف سازمانی تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا با برطرف کردن کاستی ها و نقاط ضعف، شرایط را برای توسعه کار خود مهیا کنند. کارمندان بر اساس توانایی، مهارت و سابقه تحصیلی و شغلی، در یکی از واحدهای سازمانی در شرکت های تولیدی و یا خدماتی متناسب با نیاز مدیران واحدها و کارفرما مشغول به کار می شوند. به عنوان مثال کارمندان حسابداری و حسابسی در واحد مالی، کارمند تدارکات در واحد پشتیانی و رفاه، کارمند محاسبه حقوق و کنترل ساعات کار در واحد اداری، کارمند خدمات مشتریان در واحد فروش می توانند فعالیت کنند. به منظور آشنایی بیشتر با شغل کارمندی در بخش های مختلف سازمان ها، به بررسی برخی از انواع مشاغل کارمندی می پردازیم.

 

استخدام کارمند,استخدام کارمند اداری

انواع استخدام کارمند در سازمان ها

 

استخدام کارمند اداری

در بسیاری از سازمان ها بر اساس ماهیت و ساختار، کارمند اداری وظایف و مسئولیت های مختلفی برعهده دارد. ولی به طور کلی مسئولیت های کارمند اداری به دو بخش اصلی "امور اداری" و "پشتیبانی" تقسیم می شود. کارمندان امور اداری در بخش هایی از جمله ارسال مراسلات، دبیرخانه و .. مهارت دارند و کارمندان اداری بخش پشتیبانی نیز با مواردی از جمله اصول قوانین کار، بایگانی اسناد و مدارک، قواعد و اصول نگارش نامه های اداری و ... آشنایی دارند. افرادی که قصد دارند در این از دسته مشاغل فعالیت کنند باید از یکسری از ویژگی های شخصیتی از جمله مسئولیت پذیری و وقت شناسی برخوردار باشند.

 

استخدام کارمند فروش

یکی از کلیدی ترین مشاغل بخش دپارتمان فروش در سازمان ها کارمندان فروش به شمار می آیند. این دسته از افراد به عنوان رابط بین شرکت و مشتریان شناخته می شوند که به منظور پیگیری امور فروش با مشتریان در ارتباط هستند. چرخه حیات فروش سازمان را این دسته از افراد برعهده دارند و کارفرمایان در صورت استخدام کارمند فروش مناسب بر اساس ویژگی های متمایز می تواند فروش شرکت را در وضعیت ایده آلی حفظ کرده و توسعه دهند.  

برخی از سازمان ها بر اساس ساختار و ماهیت کار و متناسب با نوع فعالیت، نیروی انسانی مورد نیاز خود را در سمت کارمند جذب می کنند. حتی ممکن است این دسته از سازمان ها نیازی به واحدهای مختلف نباشند و بصورت تمرکز فعالیت کنند. به عنوان مثال اداره پست که در سراسر ایران فعالیت می کند به منظور افزایش ارائه خدمات به مشتریان، اقدام به جذب کارمند خدمات پستی می کند.

 

چطور می توان استخدام شد؟

با توجه به استقبال بسیاری از کارجویان به استخدام کارمند در کشور، بسیاری از سایت ها اقدام به انتشار آگهی های مختلف در حوزه کارمند می نمایند که در این بین سایت نیازمندی‌های همشهری با انتشار روزانه بیش از 2 هزار آگهی استخدام شرایط را برای استخدام علاقمندان به استخدام کارمند فراهم کرده است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------