چگونه به همسرم بگویم در کارهای منزل کمک کند؟همکاری شوهر در کار خانه, تقسیم کارهای خانه با شوهر, همکاری در کارهای خانه

همکاری شوهر در کار خانه

 

ترفند کمک گرفتن از شوهر در کارهای خانه

یکی از جنجال برانگیزترین مسائل زناشویی؛ کمک همسر در کارهای منزل است، بسیاری از زنان شکایت می کنند که همسرشان به آنها در کارهای خانه کمک نمی کنند، این در حالی است که در جامعه امروزی زنان و مردان به یک اندازه کار می کنند. شانه خالی کردن مردان از این کمک دلایل متفاوتی دارد، در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

کمک همسر در کارهای منزل:

خانواده های ایرانی امروزه بسیار درگیر موضوع همکاری همسران در کارهای منزل هستند، این موضوع هنوز در فرهنگ ما جا نیوفتاده و دید کاملا سنتی در این رابطه وجود دارد. کمک کردن آقایان در کارهای منزل به درخواست زنان برمی گردد که از نظر آنها دیدگاهی کاملا بر حق است و از طرفی دیگر اکثر آقایان هنوز بر سنت ها محکم هستند و برای فرهنگ مردسالارانه احترام زیادی قائل هستند.

 

این موضوع به قدری اهیمت دارد که توصیه می شود با مشاوره خانواده مطرح شود تا نظرات هر دو طرف بررسی شود و در این رابطه بهترین تصمیم اتخاذ شود. 

 

کمک همسر در کارهای منزل تنها به فرهنگ مدرن مربوط نمی شود بلکه در سیره و داستان های ائمه بیان شده و اشاره دارد که ائمه اطهار نیز پا به پای همسر خود در کارهای خانه شرکت می کردند، برای مثال امام صادق می فرمایند که پدرشان در نظافت حتی پخت و پز خانه شامل پختن نان یا آسیاب کردن آرد به بانو فاطمه زهرا کمک می کردند، از این رو امروزه همکاری مردان در امور منزل به یکی از اجزای تقسیم کار تبدیل شده. 

 

با توجه به اتفاقاتی که در جامعه در حال رخ دادن است، از جمله؛ همکاری زنان در بیرون از منزل و اشتغال آنها، برابری حقوق زن و مرد و... در جهت عادی سازی این همکاری و جلوگیری از تنش های احتمالی در رابطه با این موضوع زوجین باید در مورد این مسئله به شکل یک قرارداد نانوشته نگاه کنند و آن را بین خودشان حل و فصل کنند به طوری که هرکدام از آنها احساس اضافه کاری نداشته باشند در این صورت تاثیر منفی بر رابطه زوجین نمی گذارد و هیچ کدام از طرفین نمی گویند از کار نکردن همسرم خسته شدم.

 

کمک به همسر در کارهای خانه, کمک همسر در کارهای خانه, چگونه به همسرم بگویم در کارهای منزل کمک کند

کمک همسر در کارهای منزل

 

نکات مهم در رابطه با کمک گرفتن از همسر در کارهای منزل:

خواسته خود را شفاف بیان کنید

لازم است نیاز و انتظارات خود را دقیق و شفاف بیان کنید، این موضوع را کاملا به زبان بیاورید که نیاز دارید او در کارهای منزل کمک کند، سپس کاملا مشخص کنید که چه کاری باید انجام دهد، معمولا باید این موضوع را به مردان یادآوری کنید و از این موضوع ترسی نداشته باشید.

 

کنایه زدن به همسر ممنوع

این موضوع مورد علاقه همه زنان است؛ آنها تمایل دارند که همسرشان در امور خانه مشارکت کنند، اما باید کاملا مراقب باشند که این خواسته را از طریق کنایه به گوش همسر خود نرسانند، در صورتی که سایر مردان را مثال بزنید که کمک همسرشان می کنند، فقط آنها را از این موضوع دور می کند. مردان به شکل ذاتی از شنیدن کنایه متنفر هستند و حس خوبی به آن ندارند، لذا از انجام این کار به شدت پرهیز کنید.

 

تشکر کردن را فراموش نکنید 

در صورتی که همسرتان کاری را انجام داد از او تشکر کنید، با این کار به او می فهمانید که متوجه محبت و کمک او هستید، در این صورت او دوباره در انجام آن کار به شما کمک می رساند.

 

غر زدن ممنوع

در موارد بالا اشاره کردیم مردان از کنایه بیزار هستند، غرغر کردن هم می تواند آنها را از این موضوع ناراحت کند، آنها نمی توانند با شنیدن غرغر کنار بیایند.

 

تقسیم کارها

هنگامی که لیستی از کارهای لازم را تهیه کردید، وظایف را تقسیم کنید، می توانید کارهای سنگین تر را بر عهده همسر خود و کارهای سبک تر را برعهده فرزندان قرار دهید.

 

 کمک همسر در کارهای خانه, چگونه به همسرم بگویم در کارهای منزل کمک کند, کمک همسر در کارهای منزل

همکاری در کارهای منزل 

 

کار مناسب برای هر فرد

هنگامی که می خواهید کارها را تقسیم کنید به توانایی طرف مقابل خود توجه کنید، کارهای سنگین مانند تعمیر شیرهای آب یا کارهای برقی و تعمیرات وسایل را برعهده آقایان قرار دهید، در صورتی که همسرتان توانایی انجام این کارها را ندارد از او بخواهید متخصص این کار را برای رسیدگی به امور مربوطه به منزل بیاورد.

 

واکنش درست به تکرار بلد نیستم

در صورتی که همسرتان می گوید نمی توانم یا بلد نیستم این کار را انجام دهد و دائما با بداخلاقی او روبرو می شوید، بهترین راهکار این است که؛ کار مربوطه را به او یاد دهید و برای او توضیح دهید برای هر کاری دقیقا باید چه اقدامی را انجام دهد.

 

همه باید مشارکت کنند

در صورتی که می خواهید برای خانه تکانی منزل برنامه ریزی کنید، مشارکت تمام اعضای خانواده را طلب کنید نه فقط همسر یا خودتان، البته باید توجه کرد این کارها باید در توان آنها باشند نه بالاتر و نه پایین تر. با این کار می توانید به او مشارکت را یاد دهید و باری از روی دوش خود بردارید.

 

کمک همسر در کارهای خانه, چگونه به همسرم بگویم در کارهای منزل کمک کند, کمک همسر در کارهای منزل

تقسیم کارهای خانه با شوهر

 

مردان در کارهای خانه چگونه باید کمک کنند؟

خیلی پیش می آید که آقایان در رابطه با چگونگی مشارکت در کارهای منزل دچار سردرگمی شوند، آنها ممکن است سوالاتی از قبیل؛ چه کارهایی را باید انجام دهم؟ چه کارهایی را نباید انجام دهم؟ چه کارهایی در شان من نیست؟ چطور باید به همسرم در کارهای خانه کمک کنم؟ آیا همه کارهای خانه را باید انجام بدهم یا صرفا بعضی از آنها را؟

 

اکثر آقایان در مورد مشارکت در کارهای منزل دیدگاه خوبی ندارند و گمان می کنند با انجام دادن آنها از مردانگیشان کاسته می شود، باید توجه کرد این مسئله به دو شکل قابل تصور است:

• مردانی که با تمام وجود کارها را انجام می دهند و به قولی زن ذلیل هستند.

• مردانی که با مردسالاری حاکم در منزل زندگی را پیش می برند و همسرشان همواره از این موضوع شاکی است. این مردان غالبا دست به هیچ کاری نمی زنند و این موضوع را وظیفه خود نمی دانند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023