تازه های متفرقه دینی

مفهوم و اقسام توریه

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟

توریه چیست و چه معنایی دارد ؟ معنای توریه و کاربرد و احکام آن در این مقاله از بیتوته، با توریه آشنا…

آیا مرگ در ماه رمضان سبب بخشش گناهان می شود ؟مرگ در ماه رمضان, پیامد مرگ در ماه رمضان, فواید مرگ در ماه رمضان

آیا مرگ در ماه رمضان سبب بخشش گناهان می شود ؟

 

مرگ در ماه رمضان با دیگر روزها تفاوت دارد؟

ماه مبارک رمضان، ماه خدا، ماه برکت و مغفرت است. در روایات آمده است که در ماه رمضان درهای بهشت باز می شود. با این وجود آیا فکر می کنید مرگ در ماه رمضان، باعث می شود فرد به بهست برود و تمام گناهان آن بخشیده می شود ؟ پس در ادامه با ما همراه باشید تا به آن بپردازیم.

مرگ در ماه رمضان

ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و برکت و مغفرت می باشد و درهای بهشت باز است اما برای افرادی که خود را شامل این رحمت قرار می دهند و شرایط ورود به بهشت را برای خود فراهم می کنند. اما اگر فردی غافل شود، درب بهشت را به روی خود می بندد.

 

همانطور که در آیات قرآن کریم آمده است: «فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ/وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ»(سوره زلزله آیات 7 و 8)، پس هر کس که هم وزن ذره‌ای نیکی کند نتیجه آن را می بیند و هر کسی ذره ای بدی کند، نتیجه آن را خواهد دید. با این وصف، هر کس و هر انسان با اعمال خود مهمان سفره خویش است که در دنیا آن را برای خود آماده کرده است.

 

هر فردی با توجه به اعمالش در دنیا مورد عذاب و پاداش قرار می گیرد. به طور مطلق نمی توان گفت که مثلا مرگ در رمضان و یا هر زمان دیگری، باعث رفع عذاب و یا تخفیف در آن می شود. اما در اینکه خداوند متعال به بعضی از مکان ها قداست داده است، شکی نیست.

 

فضیلت مرگ در ماه رمضان, مردن در ماه رمضان تفاوتی دارد, مردن در ماه رمضان فواید دار

مرگ در ماه مبارک رمضان

 

آیا این درست است که کسی که در ماه مبارک رمضان بمیرد باز وخواست یعنی نکیر و منکر از او سوالی نمی پرسند؟

 

این را بدانید که سوال کردن نکیر و منکر در هر زمان و مکانی برای همه وجود دارد، مگر اینکه خدا دستور بدهد از فلانی سوال نشود. در روایات شنیده اید که در ماه مبارک رمضان درب های بهشت باز است و درب های جهنم بسته است. اما این دلیلی برای سوال نکردن نکیر و منکر نمی باشد. در این روایت آمده است که درهای بهشت باز است اما داخل شدن به بهشت شرایطی دارد و آورده نشده است که همه در این ماه وارد بهشت می شوند.

 

 

خداوند در ماه مبارک رمضان عنایت ویژه ای به بندگان خود کرده است و فرصت استثنائی به وجود آورده که مردم خود را پیدا کنند و خود را تغییر بدهند و از رحمت خاص خداوند بهره ببرند اما اگر کسی در خواب غفلت بود و از این فرصت استفاده نکرده، زیان بزرگی کرده است. همه چیز بستگی به اعمال فرد دارد و بدون زحمت به کسی چیزی نمی دهند. 

 

با این توصیف، اگر انسان مؤمن در یکی از روزها و شب های ماه رمضان از دنیا برود امید زیادی است که مشمول رحمت خاص خداوند شود. در نتیجه: همانطور که اشاره شد، اولا هر انسان درگیر اعمال خود هست.

 

ثانیا هر چند رابطه ی خاصی میان زمان و مردن نیست که به طور مطلق، بتوان گفت که زمان خاص و مقدس موجب رفع عذاب و یا تخفیف در گناه می باشد؛ از اینکه خداوند به بعضی از مکان ها قداست خاصی داده است، برای بعضی از زمان ها نیز چنین است.

 

بنابراین، طبق روایت نقل شده از پیامبر اکرم (ص) که در روزگار شما خداوند در بعضی از روزها، نسیم ها و برکاتی دارد، احتمال زیاد بر آن است که هم زمان شدن مرگ انسان در آن زمان ها موجب تخفیف عذاب و بخشش گناهان شود به عنوان مثال فوت در روز جمعه موجب تخفیف می شود.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------