مضرات نوشیدن مشروبات الکلی برای سلامتیمشروبات الکلی و اثر ان روی کبد, تاثیر مشروبات الکلی بر انسان

عوارض مصرف مشروبات الکلی

 

مضرات نوشیدن مشروبات الکلی

الکل اعتیاد آور است و بسیار سمی است، به ویژه هنگامی که زیاد می نوشید. حقیقت این است که اثرات الکل بر سلامتی در افراد متفاوت است و به میزان و نوع الکل مصرفی بستگی دارد.

الکل چیست؟

ماده اصلی روانگردان در نوشیدنی های الکلی ، اتانول است. به طور کلی "الکل" نامیده می شود ، اتانول ماده ای است که شما را مست می کند. 

 

این ماده توسط مخمرهایی تولید می شود که قند موجود در برخی غذاهای غنی از کربوهیدرات را هضم می کنند ، مانند انگور که برای تهیه شراب استفاده می شود یا غلات که برای تهیه آبجو استفاده می شود.

 

الکل یکی از محبوب ترین مواد روانگردان در جهان است. می تواند تأثیرات شدیدی بر روحیه و وضعیت روحی شما بگذارد. 

مشروبات الکلی با کاهش خودآگاهی و خجالتی بودن ، ممکن است افراد را ترغیب کند تا بدون کنترل عمل کنند. در عین حال، قضاوت را مختل می کند و رفتاری را ارتقا می دهد که ممکن است در نهایت مردم پشیمان شوند.

 

مشروبات الکلی و اثر ان روی کبد, تاثیر مشروبات الکلی بر انسان

مضرات نوشیدن مشروبات الکلی

 

در این مقاله بر چگونگی تأثیر الکل بر سلامتی شما بحث می شود.

 

مشروبات الکلی و اثر آن روی کبد

کبد شما عضوی مهم با صدها عملکرد اساسی است. یکی از نقش های اصلی آن خنثی سازی مواد سمی مختلفی است که مصرف می کنید. به همین دلیل، کبد شما در برابر آسیب های ناشی از مصرف الکل آسیب پذیر است.

بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل در مجموع به عنوان بیماری های کبد الکلی شناخته می شوند.

 

اولین مورد کبد چرب است که با افزایش چربی در داخل سلولهای کبدی مشخص می شود. کبد چرب به تدریج در 90٪ کسانی که بیش 15 میلی لیتر الکل در روز می نوشند ایجاد می شود و معمولاً بدون علامت است.

 

نوشیدن زیاد الکل ممکن است باعث التهاب کبد شود. در حالات بدتر، سلولهای کبدی می میرند و با جایگزین شدن جای زخم، منجر به یک بیماری جدی به نام سیروز می شوند. سیروز برگشت ناپذیر است و با بسیاری از مشکلات جدی سلامتی همراه است. در سیروز پیشرفته، پیوند کبد ممکن است تنها گزینه باشد.

 

مشروبات الکلی و اثر ان روی مغز 

مصرف بیش از حد الکل می تواند اثرات سوء زیادی بر مغز شما بگذارد. اتانول ارتباط بین سلولهای مغز را کاهش می دهد، یک اثر کوتاه مدت که مسئول بسیاری از علائم مست شدن است. نوشیدن بیش از حد حتی ممکن است منجر به خاموشی شود ، پدیده ای که با از دست دادن حافظه یا فراموشی مشخص می شود.

 

از آنجا که مغز شما نسبت به آسیب بسیار حساس است، سوء مصرف مزمن الکل ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش داده و باعث کوچک شدن مغز در افراد میانسال و مسن شود. در حالات بد، آسیب شدید مغزی ناشی از الکل ممکن است توانایی افراد در داشتن زندگی مستقل را مختل کند.

 

مشروبات الکلی و افسردگی

سوء مصرف الکل و افسردگی با هم ارتباط دارند. افراد ممکن است به دلیل افسردگی شروع به سوء مصرف الکل کنند یا با سوء مصرف الکل دچار افسردگی شوند.

بسیاری از افرادی که با اضطراب و افسردگی روبرو هستند برای کاهش استرس و بهبود خلق و خو الکل می نوشند. گرچه ممکن است نوشیدن باعث تسکین چند ساعته باشد ، اما سلامت عمومی شما را بدتر می کند و یک چرخه معیوب ایجاد می کند.

 

مشروبات الکلی و اثر ان روی سلامت قلب

بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در جامعه مدرن است. این یک دسته گسترده از بیماری ها است که شایع ترین آنها حملات قلبی و مغزی است. رابطه بین الکل و بیماری های قلبی پیچیده است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوشیدن زیاد خطر بیماریهای قلبی را افزایش می دهد.

 

مشروبات الکلی و اثر ان روی کبد, تاثیر مشروبات الکلی بر انسان

مشروبات الکلی و اثر ان روی بدن

 

مشروبات الکلی و سرطان

سرطان یک بیماری جدی است که در اثر رشد غیر طبیعی سلول ها ایجاد می شود. مصرف الکل یک عامل خطرزا برای سرطان های دهان ، گلو ، روده بزرگ ، پستان و کبد است. سلول های پوشاننده دهان و گلو به ویژه در برابر اثرات مضر الکل آسیب پذیر هستند. 

حتی مصرف کم الکل، حداکثر یک نوشیدنی در روز با 20٪ افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو ارتباط دارد.

 

ریسک شما هرچه بیشتر مصرف کنید افزایش می یابد. به نظر می رسد بیش از چهار نوشیدنی در روز باعث افزایش پنج برابری خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان ، روده بزرگ و کبد می شود.

  

ایجاد نقایص مادرزادی با نوشیدن مشروبات الکلی

سوء مصرف الکل در دوران بارداری دلیل اصلی نقایص هنگام تولد در ایالات متحده است. نوشیدن مشروبات الکلی در اوایل بارداری به خصوص برای کودک در حال رشد خطرناک است. در حقیقت ، ممکن است اثرات سویی بر رشد، هوش و رفتار داشته باشد ،که ممکن است کودک را تا پایان عمر تحت تأثیر قرار دهد.

 

اعتیاد به مشروبات الکلی

برخی از افراد به اثرات الکل، معتاد می شوند. اعتقاد بر این است که حدود 12٪ از آمریکایی ها در دوره ای از زندگی خود به الکل وابسته بوده اند. وابستگی به الکل یکی از دلایل اصلی سوء مصرف و ناتوانی الکل در ایالات متحده و یک عامل خطرناک برای بیماری های مختلف است. انواع مختلفی از وابستگی به الکل وجود دارد ، که مشخصه آن اشتیاق به الکل ، عدم توانایی در خودداری یا از دست دادن کنترل خود در هنگام نوشیدن الکل است.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------