خانم‌ها و دردهای مزمن ناحیه لگندرد لگن,علت درد لگن در زنان,شکستگی لگن

خانم‌ها و دردهای مزمن ناحیه لگن
معمولا بانوان بیشتر از مردان دچار درد مزمن در لگن می شوند. از آن جا که این درد می تواند علت های مختلفی داشته باشد، تشخیص دقیق علت آن کلید درمان مناسب است.
به نقل از سایت «MSN»، هنگامی که دچار درد لگن می شوید در مرحله اول باید مطمئن شوید که این درد مربوط به ناحیه نشیمنگاه است.اما ممکن است افراد این درد را به صورت مبهم احساس کنند و با درد ران، کشاله ران و درد در قسمت تحتانی کمر اشتباه گرفته شود.


علت درد لگن در زنان:
هنگام مراجعه بیمار به پزشک سن، جثه و میزان فعالیت آن ها در نظر گرفته می شود. اما شایع ترین علت درد در زنان:
آرتریت :شایع ترین علت درد مزمن در زنان آرتریت به ویژه اُستئوآرتریت است که نوعی بیماری مفصلی و فرسودگی است. در این حالت، مفصل به تدریج دچار فرسودگی می شود.
در اغلب موارد، درد آرتریت به علت سفتی یا ورم مفصل در قسمت جلوی ران یا کشاله حس می شود.


شکستگی لگن: شکستگی لگن در زنان مسن شایع است. به ویژه در مبتلایان به استئوپروز. علایم شکستگی لگن شامل احساس درد هنگام راست شدن، بلند کردن پا یا ایستادن است.


فتق: قسمت کشاله ران و فتق مغبنی (در ناحیه کانال مغبنی بالای کشاله ران) می تواند درد لگن در زنان ایجاد کند. زنان باردار به علت فشاری که بر دیواره شکم وارد می شود به فتق مغبنی مستعدترند.


تاندونیت و بورسیت: بسیاری از تاندون های اطراف لگن، عضلات را به مفصل ارتباط می دهد. این تاندون ها در صورت انجام ورزش یا فعالیت های سنگین به آسانی دچار التهاب می شود. یکی از شایع ترین علت های تاندونیت در مفصل لگن به ویژه در دوندگان، سندروم بندایلیوتیبیال «iliotibial Band» است. این بند بافت ضخیمی است که از قسمت لگن به زانو مرتبط است. علت شایع دیگر درد لگن در زنان، بورسیت است. کیسه های مملو از مایعات که از قسمت استخوانی لگن حفاظت می کند.
این کیسه ها همانند تاندون ها بر اثر استفاده بیش از حد یا ناراحتی دچار التهاب و باعث درد هنگام حرکت لگن می شود.


مشکلات زنانه یا کمر:  مهم است که لگن درد را صرفا آرتریت، بورسیت یا تاندونیت ندانید. بر حسب سن و مسائل جسمی دیگر علت درد لگن می تواند غیر از موارد ذکر شده باشد. آندومتریوز، به لگن آسیب می رساند. درد کمر و ستون فقرات را می توان در قسمت لگن و نشیمنگاه حس کرد. سیاتیک نیز در قسمت پشت لگن درد ایجاد می کند.


کمک برای رفع درد لگن: برای درمان لگن درد باید علت آن را تشخیص داد. اما درد بر اثر فعالیت با استراحت و مصرف داروهای ضدالتهابی درمان می شود.
برای پیشگیری از آسیب مهم است که قبل از ورزش کردن، حرکت های کششی انجام دهید و از لباس ها و کفش های مناسب استفاده کنید. در صورتی که متوجه درد لگن بر اثر انجام دادن حرکت ورزشی یا فعالیت خاص می شوید، آن را کنار بگذارید. اگر دچار اضافه وزن هستید با کم کردن وزن می توان فشار روی لگن را نیز کاهش داد.

منبع : khorasannews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------