اخبار پزشکی

تب دنگی،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

۷ توصیه‌ کلیدی در مقابله با پشه آئدس و تب دنگی

دانشیار گروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برای پیشگیری از تب دنگی، رعایت چند نکته را مهم دانست.…

تاثیر جراحی اسلیو معده بر کبد چربچکیده : اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی، یک جراحی چاقی محبوب است که به‌طور قابل توجهی، بر کاهش وزن و سلامت متابولیک تأثیر می‌گذارد. یکی از اثرات قابل توجه آن، بر روی بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) است؛ وضعیتی که با تجمع بیش از حد چربی در کبد مشخص می‌شود. NAFLD در صورت عدم درمان، می‌تواند به استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH)، فیبروز، سیروز و نارسایی کبدی تبدیل شود. با توجه به افزایش شیوع چاقی و ارتباط نزدیک آن با NAFLD، درک اثرات جراحی اسلیو معده بر این بیماری بسیار مهم است.

 

اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی، یک جراحی چاقی محبوب است که به‌طور قابل توجهی، بر کاهش وزن و سلامت متابولیک تأثیر می‌گذارد. یکی از اثرات قابل توجه آن، بر روی بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) است؛ وضعیتی که با تجمع بیش از حد چربی در کبد مشخص می‌شود.

 

NAFLD در صورت عدم درمان، می‌تواند به استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH)، فیبروز، سیروز و نارسایی کبدی تبدیل شود. با توجه به افزایش شیوع چاقی و ارتباط نزدیک آن با NAFLD، درک اثرات جراحی اسلیو معده بر این بیماری بسیار مهم است.

 

تاثیر جراحی اسلیو معده بر کبد چرب

 

جراحی اسلیو معده می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر بیماری کبد چرب ازجمله: کاهش وزن، کاهش چربی کبد، بهبود آنزیم‌های کبدی، افزایش حساسیت به انسولین و غیره داشته باشد که در ادامه که برگرفته از سایت دکتر یاهو است؛ کاملتر به توضیحات آن پرداخته‌ایم.

 

مکانیسم عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده، شامل برداشتن تقریباً 80-75 درصد معده و در نتیجه ساختاری لوله مانند است. این کاهش اندازه معده، منجر به کاهش ظرفیت دریافت غذا می‌شود و هورمون‌های روده را که گرسنگی، سیری و هموستاز گلوکز را تنظیم می‌کنند، تغییر می‌دهد. این تغییرات نه‌تنها منجر به کاهش وزن می‌شود، بلکه اثرات متابولیکی مفیدی را نیز ایجاد می‌کند که فراتر از دستگاه گوارش است و به‌طور قابل توجهی بر سلامت کبد تأثیر می‌گذارد.

 

کاهش وزن و کاهش چربی کبد

 

کاهش وزن و کاهش چربی کبد

مستقیم‌ترین اثر اسلیو معده بر کبد چرب، از طریق کاهش وزن است. چاقی یک عامل خطر اصلی برای بیماری کبد چرب است و کاهش وزن قابل توجه، می‌تواند منجر به کاهش چربی کبد شود. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۲۳ نشان داده‌اند که، بیماران تحت عمل جراحی اسلیو معده ، کاهش قابل توجهی در محتوای چربی کبد را تجربه می‌کنند. کاهش وزن حاصل از این روش، به کاهش استئاتوز کبدی (انباشته شدن چربی در کبد) که نشانگر اولیه NAFLD است، کمک می‌کند.

 

بهبود حساسیت به انسولین با اسلیو معده

جراحی اسلیو معده، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد که در مدیریت NAFLD بسیار مهم است. مقاومت به انسولین یک عامل کلیدی در ایجاد کبد چرب است؛ زیرا لیپولیز را در بافت چربی افزایش می‌دهد و جریان اسید چرب آزاد و تجمع چربی در کبد را تشدید می‌کند. جراحی اسلیو معده با افزایش حساسیت به انسولین، بار چربی کبد را کاهش داده و در نتیجه پیشرفت NAFLD به مراحل شدیدتر مانند NASH را کاهش می‌دهد.

 

بهبود حساسیت به انسولین با اسلیو معده

 

کاهش نشانگرهای التهابی

التهاب مزمن، نشانه بارز پیشرفت کبد چرب است. جراحی اسلیو معده با کاهش التهاب سیستمیک و کبدی همراه بوده است؛ این تا حدودی به‌دلیل کاهش وزن و در نتیجه کاهش بافت چربی است، که منبع قابل توجهی از سیتوکین‌های پیش التهابی است. علاوه‌بر این، تغییرات در میکروبیوتای روده پس از جراحی، به کاهش التهاب کمک می‌کند. یک میکروبیوم روده سالم‌تر، می‌تواند منجر به کاهش سطح اندوتوکسین‌هایی شود که التهاب را افزایش می‌دهند و در نتیجه برای سلامت کبد مفید هستند.

 

بهبود آنزیم‌ های کبدی و فیبروز با اسلیو

مطالعات بالینی، بهبود در سطح آنزیم‌های کبدی (مانند ALT و AST) را پس از جراحی اسلیو معده ثبت کرده‌اند. افزایش آنزیم‌های کبدی، نشان‌دهنده آسیب و التهاب کبد است. کاهش این آنزیم‌ها پس از جراحی، نشان‌دهنده بهبود عملکرد کبد و کاهش آسیب سلول‌های کبدی است. علاوه‌بر این، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که این جراحی، ممکن است به معکوس کردن فیبروز کبدی نیز کمک کند؛ به‌ویژه زمانی که کاهش وزن قابل توجه و پایدار باشد.

 

بهبود آنزیم‌ های کبدی و فیبروز با اسلیو

 

خطرات و ملاحظات بالقوه

در حالی که مزایای تاثیر اسلیو معده بر کبد چرب قابل توجه است، اما در نظر گرفتن خطرات احتمالی ضروری است. کاهش وزن سریع بعد از جراحی، گاهی اوقات می‌تواند منجر به تشکیل سنگ کیسه صفرا شود که می‌تواند به‌طور غیرمستقیم، بر سلامت کبد تأثیر بگذارد. کمبودهای تغذیه‌ای، به‌ویژه در ویتامین‌ها و مواد معدنی، ممکن است ایجاد شود و نیاز به مدیریت دقیق دارد.

 

همه چیز درمورد اسلیو معده و تاثیر آن بر کبد چرب

جراحی اسلیو معده، یک مداخله امیدوارکننده برای بیماران مبتلا به NAFLD ارائه می‌دهد. کاهش قابل توجه وزن و بهبود متابولیک به‌دنبال این روش، نشان داده است که باعث کاهش چربی کبد، افزایش حساسیت به انسولین، کاهش التهاب و بهبود عملکرد کلی کبد می‌گردد. با این حال؛ نظارت و مدیریت طولانی مدت خطرات بالقوه، برای اطمینان از سلامت پایدار کبد و رفاه کلی بسیار مهم است.

 

سوالات متداول

 اسلیو معده چیست؟ 

اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی، یک جراحی چاقی است که بخشی از معده را برداشته و ساختاری لوله مانند ایجاد می‌کند که به کاهش مصرف غذا و کاهش وزن کمک می‌کند.

 

اسلیو معده چگونه روی کبد تأثیر می‌گذارد؟ 

این روش می‌تواند با کاهش محتوای چربی در کبد، بهبود عملکرد کبد و به‌طور بالقوه معکوس کردن بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)، بر کبد تأثیر مثبت بگذارد.

 

آیا خطراتی برای کبد در ارتباط با اسلیو معده وجود دارد؟ 

در حالی که به‌طور کلی این جراحی مفید است، اما می‌تواند خطراتی مانند افزایش آنزیم کبدی و خطر نادر نارسایی حاد کبدی؛ به‌ویژه در بیمارانی با شرایط کبدی از قبل وجود داشته باشد.کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024