آشنایی با داروی اسلتامیویر



Oseltamivir, اسلتامیویر چیست

داروی اسلتامیویر

اسلتامیویر برای درمان برخی از انواع عفونت های آنفلوانزا در بزرگسالان ، کودکان و نوزادان (سن بالاتر از 2 هفته) استفاده می شود که بیش از 2 روز علائم آنفولانزا را ندارند. این دارو همچنین برای جلوگیری از برخی از انواع آنفولانزا در بزرگسالان و کودکان (بزرگتر از 1 سال) هنگامی که آنها با کسی که آنفولانزا داشته باشد یا در هنگام بروز آنفولانزا وقت داشته است ، استفاده می شود. 

اسلتامیویر در کلاس داروهای موسوم به مهار کننده های نورآمینامیناز است. این کار با متوقف کردن شیوع ویروس آنفولانزا در بدن انجام می شود. اسلتامیویر کمک می کند تا مدت زمان طولانی تر علائم آنفلوانزا مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، گلودرد ، سرفه ، دردهای عضلات یا مفاصل ، خستگی ، سردرد ، تب و لرز کوتاه می شود. اسلتامیویر از عفونت های باکتریایی جلوگیری نمی کند ، که ممکن است به عنوان عارضه آنفولانزا ایجاد شود.

 

Oseltamivir, اسلتامیویر چیست

 اسلتامیویر چیست

 

اسلتامیویر چگونه باید استفاده شود؟

اسلتامیویر به عنوان کپسول و شربت به صورت خوراکی استفاده می شود. هنگامی که از اسلتامیویر برای درمان علائم آنفولانزا استفاده می شود ، معمولاً دو بار در روز (صبح و عصر) به مدت 5 روز مصرف می شود. هنگامی که از اسلتامیویر برای جلوگیری از آنفولانزا استفاده می شود ، معمولاً روزانه یک بار حداقل 10 روز یا حداکثر 6 هفته در طی شیوع آنفولانزای فصلی مصرف می شود.

 

اسلتامیویر ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود ، اما اگر همراه با غذا یا شیر مصرف شود ، احتمال باعث ایجاد ناراحتی معده می شود. دستورالعمل های موجود در برچسب تجویز خود را با دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید قسمت هایی را که نمی فهمید برای شما توضیح دهد. اسلتامیویر را دقیقاً مطابق دستور مصرف کنید. بیشتر یا کمتر از حد تجویز پزشک مصرف نکنید.

هرگز از یک قاشق چایخوری خانگی برای اندازه گیری دوز خوراکی اوسلتامیویر استفاده نکنید.

 

Oseltamivir, اسلتامیویر چیست

کاربردهای اسلتامیویر

 

کاربردهای دیگر دارو اسلتامیویر:

از اسلتامیویر ممکن است برای درمان و جلوگیری از عفونت آنفلوانزای مرغی استفاده شود (ویروسی که معمولاً پرندگان را آلوده می کند اما همچنین می تواند باعث بیماری جدی در انسان شود). اسلتامیویر همچنین ممکن است برای درمان و جلوگیری از عفونت آنفلوانزا A (H1N1) استفاده شود.

این دارو ممکن است برای سایر موارد تجویز شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

 

Oseltamivir, اسلتامیویر چیست

کاربردهای اسلتامیویر

 

چه اقدامات احتیاطی ویژه ای باید رعایت شود؟

قبل از مصرف اسلتامیویر ، در صورت حساسيت به اسلتاميوير ، هر داروی ديگر يا هر يك از مواد موجود در اسلتامیویر به پزشك و داروساز خود اطلاع دهيد. 

در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را که مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید حتماً به پزشک خود بگویید:

 

• داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن مانند آزاتیوپرین (ایموران) تأثیر می گذارد؛ سیکلوسپورین (نئورالی ، Sandimmune)؛ داروهای شیمی درمانی سرطان؛ متوترکسات (روماتکس)؛ sirolimus (راپامون)؛ استروئیدهای خوراکی مانند دگزامتازون (Decadron ، Dexone) ، متیل پردنیزولون (Medrol) و پردنیزولون (Deltasone). یا تاکرولیموس (Prograf). ممکن است پزشک لازم باشد دوز داروهای شما را تغییر دهد یا از نظر عوارض جانبی شما را به دقت کنترل کند.

 

• اگر تاکنون برای درمان یا پیشگیری از آنفولانزا از اسلتامیویر استفاده کرده اید ، به پزشک خود بگویید.

 

• در صورت بروز هرگونه بیماری که بر سیستم ایمنی بدن مانند ویروس نقص سیستم ایمنی بدن (HIV) یا ایدز یا بیماری قلبی ، ریه یا کلیوی مبتلا باشد به پزشک خود بگویید.

 

• اگر باردار هستید ، به پزشک خود بگویید که باردار هستید ،  قصد بارداری دارید یا شیر می دهید. اگر هنگام مصرف اوسلتامیویر باردار شدید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

• باید بدانید که افراد ، به ویژه کودکان و نوجوانان ، که مبتلا به آنفولانزا هستند ، ممکن است گیج ، آشفته یا مضطرب باشند و ممکن است به طرز عجیبی رفتار کنند ، تشنج یا توهم دارند (مواردی را ببینید یا صداهایی را که وجود ندارند) بشنوید ، یا صدمه ببینند یا خود را بکشند.

 

• اگر عدم تحمل فروکتوز دارید (یک وضعیت ارثی که بدن در آن فاقد پروتئین مورد نیاز برای تجزیه فروکتوز ، یک قند میوه مانند سوربیتول است) ، به پزشک خود بگویید.

 

Oseltamivir, اسلتامیویر چیست

داروی اسلتامیویر

 

در صورت فراموش کردن یک دوز چه کاری باید انجام دهم؟

اگر دوز مصرف را فراموش کردید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر بیش از 2 ساعت به دوز بعدی شما نمانده ، دوز از دست رفته را رد کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. اگر چندین دوز را فراموش کردید ، جهت راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید. 

 

عوارض جانبی اسلتامیویر:

اسلتامیویر ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت بروز هر یک از این علائم شدید به پزشک خود بگویید:

- حالت تهوع

- استفراغ

- دل درد

- اسهال

- سردرد

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

- بثورات، کهیر یا تاول های روی پوست

- زخم های دهان

- خارش

- تورم صورت یا زبان

- مشکل در تنفس یا بلع  

- کوفتگی

- گیجی

- مشکلات گفتاری

- حرکات لرزان

- توهم (دیدن چیزها یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------