آشنایی با علائم بارداری دوقلو باروری آزمایشگاهی و یا باروری با دارو شانس بارداری دو قلو را زیاد می کند

 

درطول سه ماهه نخست بارداری دوقلو، امکان دارد که وزنتان بیش از آن حدی باشد که یک خانم باردار معمولی میتواند داشته باشد.

در کشور آمریکا، از هر 100 زن باردار، سه نفرشان دوقلو زایمان می کنند. درصورتی که شما یکی از آن ها باشید، امکان دارد که برخی از این علائم را داشته باشید. اگر این علائم را نداشته باشید پس جزء آن ها نیستید.


بسياري از نشانه های متداول بارداری دوقلو مثل نشانه های بارداری تک قلویی میباشد. تفاوت اصلی این است که معمولا تأثير یا شدت علائم بارداری بیشتر است. هورمون بیشتری که ترشح میشود میتواند علائم را تشدید کند.


بدین ترتیب تکرر ادرار، خستگی، بیماری صبحگاهی و درد سینه در یک بارداری دو قلویی امکان دارد دو برابر در یک بارداری تک قلو باشد. بعضی از پژوهش ها نشان داده که مادران حامل دوقلوها اکثراً بیماری صبحگاهی شدید داشته اند. افزایش سطح هورمون HCG و مولکول پروتئین آلفا فتوپروتئین حاملگی دوقلویی متداول تر است.

علائم بارداری دو قلو
در این مقاله علائمی وجود دارد که نشان می دهد شما بیش از یک بچه باردارید.

میزان هورمون HCG
پزشکان ممکن است به علل گوناگون ميزان هورمون اچ سی جی را اندازه‌گیری کننند. اچ سی جی از هورمون هایی است که در حین بارداری در خون و یا ادرار زنان حدود ده روز بعد از بارداری تولید می شود. سطح این هورمون در هفته ده حاملگی به حداکثر خود می رسد. میزان سطح هورمون اچ سی جی در زنانی که دوقلو حامله هستند بیشتر است.

علائم حاملگی دو چندان می شود
حالت تهوع صبح ها خيلي بیشتر از حاملگی های طبیعی و عادی است. سوء هاضمه، تورم و خستگی هم در اینگونه حاملگی ها شدیدتر است. هرچند این علائم علامت این است که دوقلو باردارید اما امکان دارد گاهی اوقات این علائم ناشی از آن باشد که حاملگی شما از حاملگی های طبیعی سخت تر است.

سه ماهه اول بارداری تان سنگین می شوید
درطول سه ماهه اول بارداری دوقلو، امکان دارد که وزنتان بیش از آن حدی باشد که یک خانم باردار معمولی میتواند داشته باشد.

فشار خون
نوع الگوی تغيير فشار خون در زنان دارای بارداری چند قلویی متمایز می باشد. فشار خون دیاستولی یا مینیمم زنان دارای بارداری چند قلویی در مقایسه با فشار خون دیاستولی زنان دارای بارداری تک قلویی در هفته ۲۰ حاملگی کم تر است، ولی تا موقع زایمان به ميزان بیشتری افزایش می یابد.

 

 سابقه خانوادگی و وراثت شانس بارداری دو قلو را افزایش می دهد

 

اندازه رحم تان بزرگتر است
درصورتی که اندازه رحم تان بزرگ تر از حدی باشد که در آن زمان بایستی باشد، امکان دارد پزشک تان شک کند که شما دوقلو زایمان می کنید. اما این به این معنی نیست که شما دوقلو باردارید بلکه این صرفا یک علامت است. اگر زایمان نخست تان نیست، امکان دارد اندازه رحم نسبت به زایمان نخست تان کمی تغيير کرده باشد.

ضربان قلب چند گانه
پزشکتان درطول معاینات پیش از زایمان، بیش از یك ضربان قلب می شنود.

حرکات جنین بیشتر می شود
چنانچه زایمان اولتان نیست، نسبت به بارداری قبلی لگد زدن های بیشتری از جنین احساس می کنید.


علائم بارداری دوقلو دختر
علائم بارداری دوقلو دختر در عقیده بسیاری به نشانه های بارداری دختر شباهت زیادی دارد؛ یعنی مواردی مانند قرار گرفتن جنین در بالای شکم، فرم کروی آن، چربی پوست و آکنه به عقیده بسیاری در بارداری دوقلو دختر دو برابر می شود! البته که این عقایدصد در صد درست نیستند؛ حتی خیلی وقت ها کسانی با علائم بارداری دختر دارند، پسردار شده اند.

علائم حاملگی دوقلو پسر
نشانه هایی مانند خشک شدن پوست دست مادر، بیضی شدن فرم شکم او و روشن شدن رنگ ادرار در زیرمجموعه ای از علائم حاملگی پسر قرار می گیرد. این نشانه ها هرگز توسط تحقيقات علمی تائید نشده اند. این علائم اگر با شدت بیشتری در زن باردار دیده شود،خویشاوندان احتمال می دهند که مادر در حال تجربه علائم بارداری دوقلو پسر است.

چطور دوقلوها شکل می گیرند؟
هیچ کس نمی تواند در به دنیا آوردن دوقلوهای همسان تاثیرگذار باشد و زمینه آن را آماده کند. زمانی که تخمک بصورت خودکار بارور می شود به دو نیم تقسیم می شود، دوقلوهای همسان شکل می گیرند.


دوقلوهای غیر همسان زمانی که تخمک ها به وسیله اسپرم های مختلف در یك زمان بارور می شوند شکل می گیرند.

 

 دوقلوهای غیر همسان زا دو تخمک جدا به وجود می آیند


چه زمانی احتمال بارداری دوقلو بیشتر است؟
- استفاده از داروهای باروری یا لقاح مصنوعی: داروهای باروری، سبب می شود که درطول یک سیکل، تخمدان ها بیش از یک تخمک آزاد کنند. در لقاح مصنوعی یا IVF ممكن است بیش از یك رویان در رحم جایگزین شود.

سن: در خانم هایی که بیشتر از 30 سال سن دارند، احتمال اینكه در تخمک گذاری تخمک های بیشتری آزاد کنند بیشتر است.

زایمان قبلی یا چندقلوهای قبلی: اگر قبلا بچه ای به دنیا آورده اید، یا زایمان چندقلویی داشته اید، شما شانس بیشتری برای دوقلویی دارید.

سابقه فامیلی: اگر دوقلوهای همسان در خانواده تان دارید، شانس تان برای داشتن دوقلو زیاد می شود.

نژاد: خانم های سیاهپوست بیشتر از خانم هایی که پوست سفیدتری دارند احتمال بارداری چندقلو دارند. در خانم های آسیایی و اسپانیایی احتمال كمتری وجود دارد.

سونوگرافی: اگر پزشکتان به بارداری چندقلو شک كند برای شما سونوگرافی تجویز می كند که معمولا در اوایل سه ماهه دوم بارداری مشخص می شود .اگر تست نشان داد که شما دوقلو باردار هستید، امكان اینكه پزشک بتواند بگوید که دوقلوهای شما همسان یا ناهمسان هستند وجود دارد.

گاهی اوقات، یکی از قلها از بین می رود که به این بیماری سندروم ناپدید شدن دو قلو می گویند. از بین رفتن یکی از دوقلوها به علت ناهنجاری های کروموزمی است اما دانشمندان هنوز خیلی از این جهتمطمئن نیستند. درصورتی که یکی از دوقلوها در ابتدای حاملگی از بین برود، معمولا خطری برای قل دیگر نیست.

مراقبت های پیش از تولد
اگر دوقلو باردارید، ماما یا پزشکتان باید شما را بیشتر از کسی که یک بچه حامله است ویزیت کند. چون خطرهای بیشتری برای چندقلوها وجود دارد. بیشتر ویزیت شدن شما قبل از حاملگی از عوارض و خطرات احتمالی پیشگیری می کند.

عوارض بارداری دوقلو
متاسفانه، خطرات کلی حاملگی در زمان بارداری دوقلو افزایش می یابد. البته بارداری دوقلو تضمین کننده این مطلب نیست که عوارض داشته باشید.

- زایمان زودرس- مثلا قبل از هفته 38 بارداری

- بچه های کوچکتر با وزن کم هنگام تولد - این مسئله به این دلیل است که دو جنین در یک فضای کوچک رشد کرده اند.

- یک کودک کوچکتر از دیگری. در دوران بارداری یکی از دوقلوها تغذیه و فضای بیشتری نسبت به دیگری داشته است.

- پره اکلامپسی. به همین دلیل است که باید در زمان بارداری خود تحت کنترل BP باشید. احتباس سیال و عبور پروتئین در ادرار نشانه های دیگری از پره اکلامپسی است.

- دیابت بارداری. در زمان بارداری دوقلو افزایش می یابد.

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------