اهمیت لباس زیر در بروز بیماری‌های زنانهاهمیت لباس زیر زنان,لباس زیر زنانه,عفونت در زنان

لباس زیر نامناسب از شایع‌ترین عوامل بروز عفونت‌ دستگاه تناسلی بانوان است

 

همه خانم‌ها باید بدانند که حفظ تمیزی و خشکی واژن، اهمیت زیادی برای سلامت واژن دارد و لباس‌هایی که می‌پوشند می‌تواند در این وضعیت تاثیر داشته باشد. از بیماری های شایع زنانه و از دلایل مراجعه ی زنان به متخصصان زنان، عفونت‌های قارچی واژن است ک یکی از دلایل مراجعه‌ی زنان به پزشکان می‌باشد، یکی از عوامل مهم بروز عفونت در زنان لباس تنگ و غیربهداشتی و مرطوب است که موجب عوارض و مشکلات فراوانی می شود.

اهمیت لباس زیر در سلامت بانوان

شایع ترین بیماری دستگاه تناسلی زنان در ایران عفونت است که به دو نوع عفونت بخش های تحتانی و عفونت بخش های فوقانی تقسیم می شود. بخش تحتانی شامل قسمت خارجی، دهانه رحم و واژن می شود و ناحیه رحم، لوله ها و ناحیه لگنی بخش های فوقانی را تشکیل می دهند.

 

عفونت های زنان یکی از شایع ترین بیماری های زنانه است که بی توجهی به بهداشت فردی همچنین کوتاهی در درمان آن می تواند عوارض جبران ناپذیری را به بار آورد. شاید بپرسید این عوارض چقدر می تواند خطرناک باشد. پاسخ پزشکان این است:«خیلی زیاد، حتی می تواند تا مرحله ناباروری پیش برود.

 

همه بیماری های ناحیه واژن به راحتی درمان نمی شوند و برخی از آن ها بهدوره های طولانی درمانی نیاز دارند. زمانی که واژن مستعد ابتلا به بیماری عفونی می شود این بیماری در دوره های مختلف عود می کند و زندگی روزمره و زناشویی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

رطوبت می‌تواند عامل مهم بروز عفونت های قارچی از قبیل «کاندیدیاز» باشد. لباس زیرهای تنگ مانع از تبخیر می شوند و زمانی که ناحیه تناسلی با ترشحاتش مرطوب شود، این رطوبت خشک نمی‌شود.

 

پزشکان زنان به این نکته اشاره می کنند که بخشی از بیماری های عفونی رایج در میان زنان که می تواند به بیماری های جدی تر داخلی منجر شود. لباس زیر بخصوص در خانم ها اثر مستقیمی در بهداشت جسنی و ادام تناسلی دارد. استفاده طولانی مدت از لباس زیر به ویژه در فصل گرما از جمله هشدارهایی است که متخصصان آن را عاملی برای ابتلا و عود مجدد عفونت های زنانه و سخت شدن روند درمان می دانند.

 

به جز عفونت های قارچی، عفونت های دیگری هم هستند که واژن را درگیر و دهانه رحم را دچار مشکلاتی می کنند. برای مثال دهانه رحم زخم می شود و علاوه بر اینکه عفونت به سمت بالا می رود ممکن است تغییراتی در سلول ها ایجاد شود و ضایعات قبل از سرطان بروز کند.

 

همه زنان باید بدانند که حفظ تمیزی و خشکی واژن، اهمیت زیادی در سلامت واژن دارد و لباس هایی که می پوشند می تواند بر سلامت آن تاثیر داشته باشد. خیلی ها به دلیل اینکه لباس زیرشان در معرض دید دیگران نیست، آن را تا چند سال به بدترین وضع نگه می دارند.

لباس زیر از کالاهای مصرفی است که باید آن را زود به زود نو کرد. اگر لباس زیر به اندازه کافی داشته باشید، آن را زود به زود عوض می کنید و به راحتی هم آن را دور می اندازید. (بیشتر بخوانید: لباس زیر زنانه و نحوه نگهداری آن)

 

جنس لباس زیر

انواع خاصی از پارچه ها یا لباس هایی که برای ناحیه تناسلی طراحی می شوند و به فروش می رسند می توانند گرما و رطوبت واژن را افزایش دهند و این امر منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت ها می شود.

 

لباس زیر زنانه,خرید لباس زیر زنانه,سلامت زنان

ویژگی های لباس زیر مناسب

 

لباس زیر نخی

حتما بارها با این توصیه مواجه شده اید که بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کنید، این توصیه درستی است. استفاده از انواع لباس‌های نخی می‌تواند مانع از شکل‌گیری این حالت شود و فضای مناسبی برای واژن فراهم کند. لباس های نخی بخشی از رطوبت را از خود عبور می دهند و فضای مناسبی برای واژن فراهم می کنند.

 

لباس زیرهای فانتزی

ممکن است انواع لباس های فانتزی در ظاهر زیبا به نظر برسند اما الیاف به کار رفته در تورها ممکن است حساسیت زا باشد و به تدریج عوارضی را برای شما ایجاد کند که سال ها به دنبال درمان آن باشید. البته لباس های زیر تنگ فانتزی برای مدت محدود مشکلی ندارد. ولی به عنوان لباس زیر معمول مشکل آفرین است.

 

لباس زیرهایی که قصد دارید در طول روز از آنها استفاده کنید بهتر است دارای جنس طبیعی باشند. از جنس هایی که دارای مواد ترکیبی مانند پلاستیک و… هستند استفاده نکنید چون شما ساعات زیادی (از صبح تا شب) آن را به تن دارید. ترکیبات پلاستیکی مانع از لطافت جنس لباس و راحتی شما شده و همچنین خطر بروز عفونت را بالا می‌برد. 

 

اهمیت سایز مناسب لباس زیر

پوشیدن لباس زیرهای تنگ هم یکی از اشتباهاتی است که فضای نامناسبی برای واژن ایجاد می کند و میزان این آسیب ها را بالا می برد. دقیقا به همین دلیل است که زمان انتخاب لباس باید به سایز و اندازه ای که مناسب شماست دقت کنید.

 

لباس زیر تنگ عروق پوست را تحت تاثیر قرار داده و در قسمت هایی مانع گردش صحیح خون می شود به خصوص اگر تنگی لباس در ناحیه لگن، زانو، سینه و حلقه آستین ها باشد.

 

یکی دیگر از مشکلات لباس های تنگ مشکلات گوارشی است. درواقع لباس تنگ حرکات دودی (حرکات کرم گونه) دستگاه گوارش را مختل می کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می شود که معمولا با درد شکم همراه است.

 

این لباس ها علاوه بر ایجاد عرق و اصطکاک که منجر به آلودگی و همچنین پیری زودرس اندام تناسلی می شود، باعث تغییر شکل واژن و زشتی آن میشوند. 

 

هر روز لباس زیرتان را عوض کنید

هر روز لباس زیرتان را عوض کنید و منتظر حمام رفتن نمانید؛ در غیر این صورت به راحتی دچار انواع قارچ های پوستی و خارش و حساسیت خواهید شد. قارچ ها در محیط گرم و مرطوب به راحتی رشد می کنند بهتر است برای کاهش دادن احتمال ابتلا به این قارچ های پوستی از محلول های ضدعفونیکننده ویژه بانوان و آقایان استفاده کنید و پس از استفاده از آب از دستمال کاغذی استفاده کنید تا رطوبت محیط را نیز کاهش دهید.

 

لباس شنا

استخر و سونا وهمه فضاهای مرطوبی که ممکن است گذرتان به آنجا بیفتد، محل مناسبی برای انتقال انواع بیماری هاست. زنانی که به طور مرتب شنا می‌کنند و به سونا می روند تقریبا 3 برابر بیشتر از دیگر زنان به بیماری های عفونی ناحیه تناسلی مبتلا می شوند.

 

وقتی از لباس های شنا استفاده می کنید باید بلافاصله بعد از تمام شدن شنا، لباس های عادی تان را بپوشید، فکر نکنید که نیم ساعت دیگر به خانه می رسید و لباستان را عوض می کنید، همین مدت زمان کوتاه برای انتقال انواع بیماری ها و عفونت به بدن شما و ایجاد بیماری های جدی کافی است!

 

این موضوع صرفا مختص زمانی که به استخر می روید نیست. چنانچه شما عضو یک باشگاه ورزشی هستید، چند روز در هفته ورزش می کنید یا به پارک می روید و پیاده روی پرسرعت دارید نیز بعد از اتمام ساعت ورزش باید بلافاصله لباس های زیرتان را عوض کنید تا مانع از بروز هرگونه مشکل شوید.

 

شستشو مناسب لباس زیر

لباس زیر زنان,لباس زیر زنانه,سلامت بانوان

نکات مهم شستشوی لباس زیر

 

سعی کنید لباس زیر خود را با دست و صابون بشویید. همچنین لباس زیرتان را با آبی با دمای مناسب و رو به گرم شستشو تا به خوبی تمییز شود.

 

اگر توسط ماشین لباس شویی این کار انجام می دهید بهتر است لباس‌های زیرتان را جدا در ماشین انداخته و با استفاده از مواد شوینده و دمای مناسب بشویید. انداختن لباس زیر با لباس های دیگر ممکن است به دلیل کوچکتر بودن این لباس‌ها مانع از تمییز شدن کامل آن‌ها شود و در ضمن لباس‌های رو معمولا در تماس با انواع آلودگی‌ها بوده و نباید در کنار لباس‌های زیر شیست شوند زیرا ممکن است لباس‌های زیر این آلودگی‌ها را به خود جذب کنند.

 

برای خشک کردن لباس زیر حتما آن را در معرض نور خورشید قرار دهید و یا با اتو کردن آن میکروب‌های آن را از بین ببیرید. از سوی دیگر بهتر است لباس زیر بانوان و آقایان جدا از هم شسته و خشک شود

 

• نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است ممکن است سال های سال علائمی از عفونت های واژنی نداشته باشید اما باید این احتمال را در نظر بگیرید که شاید رحم شما به انواع عفونت هایی آلوده شده باشد که هنوز علائم آشکاری از خود نشان نداده اند، ولی ممکن است روزی کار دستتان بدهد و همان روز است که یاد لباس هایتان می افتید، همان لباس هایی که می توانند شما را بیمار کنند.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------