شناخت متخصص مغز و اعصاب و تفاوت هایی که با جراح مغز و اعصاب داردتفاوت متخصص و جراح مغز و اعصاب,شناخت متخصص مغز,شناخت متخصص مغز و اعصاب

تفاوت متخصص و جراح مغز و اعصاب

 

متخصص مغز و اعصاب در زمینه تشخیص درمان و کنترل جراحات و بیماری ها سیستم عصبی تخصص دارد. در تمامی بخش های سیستم عصبی که متشکل از مغز و نخاع است می تواند هر نوع مشکلی را که موجب اختلال در زندگی افراد شده برطرف کند. متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب تفاوت هایی دارد که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

 

مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب,جراح مغز و اعصاب,تفاوت جراح و متخصص مغز و اعصاب

بررسی مغز و اعصاب

 

مغز و اعصاب جزء حساس ترین نقاط بدن انسان است که دچار بیماری ‌های خاصی می گردد. هر بیماری و مشکلی که برای این بخش از اعضای بدن رخ می‌ دهد راه های درمانی متفاوتی داشته و لازم است که طبق نظریه متخصصین مغز و اعصاب عمل شود.

سلول های عصبی و بافت های حمایتی تشکیل شده که شامل چند بخش مختلف بوده و هر کدام از این قسمت ها عملکرد خاصی دارند.

 

بررسی بخش های مختلف مغز :

نیمکره های مغز

بزرگترین بخش مغز در قسمت فوقانی جمجمه قرار گرفته که به دو نیمکره راست و چپ مغزی تقسیم می شود. مغز با استفاده از اطلاعاتی که از حواس دریافت می کند، بدن را برای پاسخ دهی به همه عکس العمل ها آماده می نماید. نیمکره راست، بخش های سمت چپ بدن را کنترل کرده و نیمکره چپ بخش های قسمت راست بدن را کنترل می کند. همچنین در بخش فوقانی ساختار، احساسات و همچنین خواندن و تفکر و یادگیری کنترل می شود.

 

مخچه

مخچه در قسمت پشت مغز قرار گرفته، کنترل تعادل و اقدامات مختلفی مانند راه رفتن و صحبت کردن را به عهده دارد.

 

ساقه مغز

مغز را با نخاع متصل می کند و وظیفه کنترل گرسنگی و تشنگی و برخی دیگر از عملکردهای بدن را به عهده دارد. عملکرد تنظیم دمای بدن، فشار خون و تنفس را کنترل می نماید.

 

بیماریهای مغز و اعصاب

مغز و اعصاب از سه بخش اصلی مغز، نخاع و اعصاب محیطی تشکیل می ‌شود که بیماری ‌های مختلفی می ‌تواند این سیستم را درگیر کند. مجموعه بیماری هایی که بر روی سیستم مغز و اعصاب تأثیر می گذارد، به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

 

بیماری هایی که بر خلق و خو و رفتار بیماران تأثیرگذار هستند، مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات شخصیتی، بیماری های روانی پیشرفته که لازم است توسط متخصص اعصاب و روان درمان شود.

 

بیماری هایی که بر عملکرد بدنی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند و با جراحی قابل درمان نبوده و باید تحت درمان دارویی قرار بگیرند مانند بیماری های صرع، ام اس، پارکینسون و برخی از سکته های مغزی که توسط متخصص داخلی، مغز و اعصاب تحت درمان قرار می گیرند.

 

بیماری هایی که باید توسط جراحی درمان شده، مانند تومورهای مغزی، ضربه های مغزی، تومور نخاعی، صدمات نخاعی، دیسک گردن و مشکلات مختلف دیگر که لازم است فشار از روی عصب برداشته شود، این بیماران باید توسط جراحان مغز و اعصاب درمانپروسه درمان را طی کنند.

 

برخی از اختلالات و بیماری های مغز و اعصاب شایع تر بوده و نیاز به مداخله متخصص مغز و اعصاب دارند، شامل موارد ذیل است:

 

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک اختلال پیش رونده است که از تحلیل عمومی مغز به وجود می آید.

 

بیماری صرع

بیماری صرع یک اختلال نورولوژیکی بوده که موجب از دست رفتن هوشیاری و تشنج ‌می گردد.

 

میگرن و انواع سردرد

میگرن در گروه سردردهای عود کننده قرار می گیرد که در صورت شدت یافتن موجب اختلال در بینایی و حالت تهوع می شود.

 

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال پیش رونده بوده که با اختلال و تحلیل قاعده های مغز به دلیل کمبود دوپامین رخ می دهد.

 

بیماری ام اس

ام ‌اس یک فلج چندگانه است که به صورت التهاب در غلاف های میلین سلول های عصبی رخ داده و موجب آسیب به مغز و نخاع می گردد.

 

وظایف متخصص مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب با داشتن تخصص در زمینه سیستم عصبی می تواند به بیماران زیادی کمک کند و با بررسی سیستم عصبی و اختلالات بیمار به شکل مناسبی می‌ تواند مشکلات آنها را بررسی و راه های درمانی را پیشنهاد دهد.

 

متخصص مغز و اعصاب در تشخیص، درمان و مدیریت اختلالات و آسیب‌های سیستم عصبی شامل مغز، نخاع و اعصاب نقش دارد. بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پارکینسون، اختلالات تشنج، سردردهای میگرنی، مننژیت، صرع، گیلن باره، سکته مغزی، تومورهای مغزی، عفونت‌های مغزی، فلج مغزی و زوال عقل و… توسط بهترین دکتر فوق تخصص مغز و اعصاب درمان می شود.

 

از مهمترین وظایف دکتر مغز و اعصاب می توان به برخی از موارد ذیل اشاره نمود:

 

بررسی سابقه پزشکی بیمار

دریافت شرح حال کامل از بیمار و پرسش سوالات لازم و ضروری برای درک بهتر شرایط بیمار، از مهمترین وظایف یک پزشک متخصص مغز و اعصاب است.

 

تشخیص بیماری

پس از دریافت شرح حال باید آزمایش های لازم برای تشخیص هرچه بهتر بیماری را تجویز کرده و با بررسی هر کدام از این آزمایش ها به طور دقیق بتواند نوع مشکل و علت آن را پیدا کنند.

 

توضیح کامل به بیمار

پس از تشخیص اولیه باید به طور دقیق و کامل به بیمار در مورد بیماری، نحوه درمان، طول درمان و تمامی زوایای آن توضیحات کامل را ارائه دهد، تا هر فرد با توجه به شرایط خود بتواند اقدام به انتخاب راه های درمانی پیش رو کند.

 

ارائه روش های درمانی

متناسب با شرایط هر بیمار از لحاظ پیش روندگی بیماری شرایط مالی و محیط قرارگیری بیمار، باید که راه های درمانی مناسب را ارائه دهد.

 

به روز بودن اطلاعات پزشکی

علاوه بر داشتن مهارت بالا و ارتباط خوب و خوش اخلاق بودن که جزء مشخصه های اصلی یک پزشک است، یک متخصص دلسوز باید دانش خود را به روز کرده و اطلاعات لازم در زمینه مغز و اعصاب را افزایش دهد.

 

پرهیز از ایجاد هزینه های اضافی

از مهمترین وظایف یک متخصص جلوگیری از آزمایش های پر تکرار و بی دلیل است که هزینه اضافی و پروسه درمان را طولانی تر می کند. چرا که بیماری اعصاب جزء بیماری های پرهزینه است که در صورت اتلاف وقت و به خطر افتادن شرایط درمان ممکن است ضررهای جبران ناپذیری را به وجود بیاورند.

 

تفاوت متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب

بررسی بخش های مختلف مغز,تفاوت متخصص و جراح مغز و اعصاب,بررسی بخش های مختلف مغز

بررسی مغز و اعصاب

 

هر بیماری درمانی دارد و برای درمان آن باید به پزشک مربوط به آن مراجعه کرد پس شناخت هر دو تخصص مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب بسیار مهم است. هردو تخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب در زمینه سیستم عصبی و عملکرد آن اطلاعات کافی را دارند و با بررسی آزمایشات پیچیده عصب شناختی مانند آزمایشات، ام آر آی، سی تی اسکن مغز ‌می توانند مشکلات بیمار را تشخیص دهند؛ اما متخصص مغز و اعصاب در زمینه درمان غیر تهاجمی فعالیت کرده و مشکلات بیماران را با دارو و درمان های مختلف رفع می کند. در صورت نیاز، آنها را به جراح مغز و اعصاب ارجاع داده تا با انجام عمل های تهاجمی فشار وارده بر روی سیستم عصبی کاهش پیدا کند.

 

مهم ترین تفاوت که بین متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب وجود دارد، این است که متخصصین مغز و اعصاب اعمال جراحی انجام نمی ‌دهند و بیماری ها را از طریق بررسی آزمایشات تشخیص داده و با دارو اقدام به درمان می ‌کنند.

 

اما جراح مغز و اعصاب برای درمان و برداشتن فشار از روی نخاع و اعصاب دست به اعمال جراحی زده و عمل هایی مانند جراحی بر روی مغز، گردن، پشت و نخاع را انجام می دهند.

متخصصان مغز و اعصاب پس از پایان دوره پزشکی عمومی چهار سال آموزش می بینند و پس از گذراندن دوره رزیدنتی می ‌توانند در زمینه درمان بیماری های مختلف مغزی فعالیت کنند.

 

اما جراح مغز و اعصاب دوره طولانی تری را صرف آموزش کرده و بین 5 تا 7 سال پس از گذراندن پزشکی عمومی باید آموزش ببیند، تا در زمینه جراحی ستون فقرات، جراحی مغز و اعصاب می تواند تخصص مناسب را دریافت کند.

 

دکتر جراح مغز و اعصاب به پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی اختلالات مؤثر بر سیستم عصبی می‌پردازد و به عنوان جراح مغز و اعصاب شناخته می‌شود. سیستم عصبی شامل مغز، سیستم عصبی مرکزی و محیطی، نخاع و … است و این متخصصان در زمینه جراحی مغز و اعصاب تخصص بسیار بالایی دارند.

منبع : دکترتو

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------