آخرین اخبار اقتصادی

وام مسکن،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن اعلام شد

بر اساس آخرین بخشنامه ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف، تسهیلات ودیعه مسکن از ۴۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون…

با صنایع تولیدی عربستان (ARABIA) آشنا شویدصنایع تولیدی عربستان, آشنایی با صنایع تولیدی عربستان,صنایع نفت و گاز

با صنایع تولیدی عربستان (ARABIA) آشنا شوید

 

بیشترین صنایع تولیدی عربستان در بخش استخراج نفت، گاز و مواد معدنی فعالیت دارند. البته در سالهای اخیر سرمایه‌گذاری‌های دیگری به غیر از تولید نفت خام برای پیشرفت اقتصاد این کشور در دستور کار دولت عربستان قرار گرفته است.

 

به گزارش .... و بنابر بنیان گذار ARABIA، اما هنوز هم بخش اعظمی از سرمایه این کشور با تولید و صادرات نفت خام تامین می‌شود. در این مقاله توضیحات کامل تری در مورد صنایع تولیدی این کشور ارائه میکنیم.

 

صنایع نفت و گاز، مهمترین صنایع تولیدی عربستان

کشور عربستان سعودی بهدلیل ذخایر نفت و گاز بیشمار خود از نظر اقتصادی اولین کشور تولیدکننده و صادرکننده نفت خام جهان است. این بزرگترین کشور در غرب آسیا، بخش عظیمی از ثروت خود را مدیون ذخایر نفت است. 

دولت عربستان بهدلیل صادرات نفت جز هجدهمین کشور از نظر پیشرفت اقتصادی در جهان قرار میگیرد.

 

بیش از هفتاد درصد از درآمد دولت عربستان از طریق نفت تامین میشود که در مقایسه با محصولات غیر نفتی درصدی بسیار بالا است. درآمد بالای این کشور که 95 درصد آن از صادرات نفت خام است، در مدرنیزه شدن عربستان و رفاه بالای آن سهم به سزایی دارد. این کشور همچنین ششمین رتبه ذخایر گاز طبیعی در دنیا را نیز به خود اختصاص داده است. این صنایع تولیدی عربستان در جذب سرمایهگذاران خارجی در این کشور نیز تاثیر فراوانی داشته اند.

 

اهمیت صنعت معدن و پتروشیمی

یکی دیگر از منابع بسیار مهم درآمد عربستان را باید معادن آن عنوانکرد. معدن طلا، سیمان، مس، نقره، فولاد، فسفات و غیره از جمله معادن طبیعی هستند که در بخش صنایع تولیدی و صادراتی قرار میگیرند. این معادن بخش مهمی از سرمایه این کشور را تامین میکنند و از نظر اقتصادی عربستان را در رتبه بالایی قرار داده اند.

 

صادرات سیمان و فولاد در سالهای اخیر جز منابع پردرآمد عربستان بهجای نفت بودهاند. همچنین این کشور در زمینه تولید کود شیمیایی و پتروشیمی نیز روند روبه‌رشدی داشته است. 

 

صنایع لبنی عربستان

یکی از صنایع تولیدی عربستان، صنایع لبنی است. البته شاید جای تعجب باشد که بزرگترین کارخانه تولید محصولات لبنی در این کشور قرار دارد. روزانه یک میلیارد لیتر شیر در عربستان به تولید می‌رسد که در اقتصاد این کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند. زیرا بخشی از تولیدات لبنی به کشورهای دیگر صادر میشوند. 

 

همچنین این صنعت نیازهای داخلی شهروندان عربستان به فرآوردههای لبنی را تامین میکند و موجب کاهش واردات این محصولات و بهبود اقتصاد داخلی میشود.

 

صنعت کشاورزی در عربستان

در سالهای اخیر کشاورزی در عربستان مورد توجه بسیاری قرار گرفتهاست. بهدلیل سیاستهای درست اتخاذ شده توسط حاکم این کشور، تولید محصولات کشاورزی و صادرات آنها همچون: گندم، گوجهفرنگی، هندوانه، خرما، جو و لیمو ترش رشد بسیار بالایی داشتهاست. 

 

این کشور به دلیل آب و هوای خشک خود در این عرصه تولیدی با محدودیتهای بسیاری روبه‌رو است. با این حال عملکرد دولت در این صنعت حدود ۱۶ درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهد.

 

در نتیجه...

عربستان دارای منابع فراوانی از گاز و نفت خام است که عمده ترین بخش صنایع تولیدی را به خود اختصاص داده اند. همچنین وجود منابع طبیعی در این کشور و استخراج آنها، بخش مهم دیگری از نیازهای اقتصادی این کشور را تامین می‌کنند. صنایع تولیدی عربستان در بخش کشاورزی و تولید لبنیات نیز در سالهای اخیر روند رو به رشدی داشته اند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023