پلتفرم‌‌‌های خبری مبتنی بر هوش مصنوعیپلتفرم‌های خبری برپایه هوش مصنوعی,خبرنگاران هوش مصنوعی,سیستم خبرنگاری هوش مصنوعی

 

همانطور که می‌دانید نقش هوش مصنوعی در زندگی روزمره درحال پررنگ شدن است و هرروزه کاربردهای آن در بخش‌ها و صنایع جدید گسترش می‌یابد. روزنامه‌نگاری و پلتفرم‌های خبری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و دائما بر تعداد خبرگزاری‌هایی که از هوش مصنوعی در تدوین و انتشار اخبار استفاده می‌کنند در حال افزایش است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند بهترین پلتفرم‌های خبری برپایه هوش مصنوعی را دنبال کنند، چرا که با عضویت در این پلتفرم‌ها می‌توانند همه خبرهایی را که مشتاق پیگیری آن‌ها هستند را به صورت جامع در یک سایت ببینند و هیچ خبری از موضوعات موردعلاقه‌شان را از دست ندهند. اما پلتفرم‌های خبری چگونه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و هوش مصنوعی در زمینه خبری چه مزایایی می‌تواند به همراه داشته باشد؟ 

 

هوش مصنوعی چگونه می تواند به پلتفرم‌های خبری کمک کند؟

هوش مصنوعی مخفف عبارت Artificial Intelligence است و فرآیندی است که طی آن یک ماشین هوش انسانی را شبیه سازی می‌کند. رایانه‌ها از مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعیین شده برای رسیدن به نتیجه پیروی می‌کنند، در حالی که هوش مصنوعی اغلب از همان مبانی محاسباتی استفاده می کند اما برخلاف برنامه‌های پیشین رایانه‌ای، می‌توان سیستم‌های هوش مصنوعی را برای بهبود توانایی خود در تشخیص الگوها آموزش داد. 

 

به عنوان مثال، تشخیص گفتار یک کار پیچیده است، زیرا لحن گفتاری افراد می تواند لهجه، زیر و بم و سرعت صحبت کردن متفاوتی داشته باشد بنابراین تشخیص یک قطعه فایل صوتی گفتاری با تفاوت در نحوه بیان هر کلمه و مقایسه وشناسایی آن در فرهنگ لغت کار پیچیده‌ای خواهد بود. اما یک سیستم تشخیص گفتار مبتنی بر هوش مصنوعی از نمونه‌های مختلفی از لهجه‌ها، زیر و بمی‌ها و سرعت‌های گفتاری تغذیه می‌شود و شبکه حاصل آموزش می‌بینید تا الگوهایی را که در همه نمونه‌ها وجود دارد (به عنوان مثال، لهجه‌های موجود در گفتار) تشخیص دهد.

 

همانطور که گفته شد یکی از بزرگترین مزایای هوش مصنوعی توانایی تشخیص الگوهای متفاوت است بنابراین چنین سیستم‌هایی را می‌توان آموزش داد تا تفاوت بین گزارش‌های واقعی و جعلی را تشخیص دهند. هوش مصنوعی همچنین این توانایی را دارد که توسط روزنامه نگاران آموزش ببیند تا یاد بگیرند که چگونه اطلاعات واقعی را در کنار هم قرار دهند، بنابراین سیستمی که بتواند دمای روزانه، اطلاعات ورزشی و اطلاعیه‌های مطبوعاتی را شناسایی کند می‌تواند به طور خودکار مقالاتی را که فقط حقایق را گزارش می دهند، بنویسد. علاوه بر این بررسی رفتار مخاطبان یکی دیگر از مزایای ورود هوش مصنوعی به حوزه‌های خبری است.

  

هوش مصنوعی می‌تواند پس از مدتی خبرهایی را که برای هر مخاطب جذاب‌تر است شناسایی کند و بعد از مدتی تنها این خبرها را به او پیشنهاد دهد، این ویژگی به بالا بردن سطح رضایت مخاطبان کمک خواهد کرد. 

 

کدام پلتفرم‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

جالب است بدایند خبرنگاران هوش مصنوعی در حال حاضر مشغول به کار هستند و روزانه هزاران مقاله می نویسند. یکی از نمونه‌های سیستم خبرنگاری هوش مصنوعی Quakebot است. این ربات هوش مصنوعی می تواند سه دقیقه پس از وقوع زمین لرزه گزارش کاملی از شدت و مکان وقوع آن بنویسد. داده‌های سازمان زمین‌شناسی توسط این ربات به‌دست می‌آید و از هوش مصنوعی برای ایجاد مقاله‌ای خوانا استفاده می‌کند که در مورد این حادثه گزارش کاملی ارائه دهد. همچنین بسیاری از خبرگزاری‌های بزرگ  از ربات‌های مشابهی برای جمع آوری اخبار و انتشار آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

همانطور که گفته شد جدا از تدوین اخبار هوش مصنوعی در انتشار اخبار نیز موثر بوده است، پلتفرم‌های خبری بسیاری از هوش مصنوعی برای جمع آوری خبرها از خبرگزاری‌های کوچک و بزرگ استفاده میکنند تا آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مشخص و امکاناتی نظیر فیلتر کردن بر اساس علاقمندی‌ها در یک سایت جمع‌آوری کرده و به مخاطبین ارائه دهند. از برتری این پلتفرم‌های خبری بر دیگر خبرگزاری‌ها جامع بودن اخبار در آن‌هاست. همچنین افراد می‌توانند خبرهایی که چند خبرگزاری پوشش داده‌‌اند را به صورت یکجا مطالعه کنند تا هیچ نکته‌ای از خبرها را از دست ندهند.

 

این پلتفرم‌های خبری همچنین از سیستم هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا نیازها و علاقمندی‌های هر مخاطب را به درستی شناسایی کنند و پس از مدتی تنها خبرهایی که فرد علاقه به مطالعه و دنبال کردن آن‌ها دارد را برای او به نمایش بگذارد، از مزایای این پلتفرم‌ها صرفه جویی در زمان و اجتناب کردن از خبرهایی است که برای افراد ناخوشایند است. 

 

از بهترین پلتفرم‌های خبری برپایه هوش مصنوعی در جهان ، می‌توان به پلتفرم قدرتمند Feedly اشاره کرد. این پلتفرم‌ خبری شامل بخش‌هایی برای رویدادهای منطقه‌ای، رویدادهای بین‌المللی، سیاست‌، فناوری، سرگرمی و ورزش است. از سری مزایای Feedly علاوه بر رابط کاربری ساده، جامع بودن آن است، چراکه تمام محتواهای خبری را از همه‌ی صفحات وب ازجمله سایت‌های خبری، پست‌های توییتر، وبلاگ‌ها، خبرنامه‌ها جمع‌آوری کرده و در یک پلتفرم به صورت جامع به نمایش می‌گذارد. کاربران حین استفاده از این پلتفرم به هوش مصنوعی متصل شده به آن آموزش می‎‌‎دهند تا اخبار مهم در رابطه با موضوعات مورد علاقه آن‌ها را شناسایی کرده و به مرور تنها همان اخبار را به آن‌ها پیشنهاد دهد.

 

یکی دیگر از مزایای Feedly این است که امکان به اشتراک گذاری محتوا با افراد دیگر را به شما کاربرانش می‌دهد، به عنوان مثال اگر خبری که در Feedly می‌خوانید مربوط به حوزه کاری شما باشد می‌توانید آن را با دیگر اعضای تیم خود که در Feedly حساب کاربری دارند به اشتراک بگذارید. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا از اخبار و روندهای فعلی صنعت خود به صورت روزانه مطلع شوند، و به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا سریع‌تر از سایر شرکت‌ها در جریان آخرین تغییرات مربوط به کسب و کارشان قرار بگیرند.

 

از دیگر پلتفرم‌های خبری مبتنی بر هوش مصنوعی در ایران نیز می‌توان از  میروریکس (mirorix.com) نام برد. این پلتفرم خبری نیز رابط کاربری ساده‌ای دارد و با تمرکز بر خبرهای ورزشی مجموعه کاملی از خبرها و رویدادهای فوتبالی ایران و جهان را ارائه می‌دهد و با کمک هوش مصنوعی  این اخبار برای هر کاربر شخصی سازی می‌کند. میروریکس همچنین امکان بررسی اخبار، مسابقات،نتایج و سایر اطلاعات ورزشی در دسته‌بندی‌های مختلف نظیر لیگ‌ها، تیم‌ها و بازیکنان را برای مخاطبان به وجود آورده‌است.

 

جمع‌بندی

همانطور که تا کنون گفته شد شخصی‌سازی اخبار بر اساس علاقمندی افراد از مزیت‌های پلتفرم‌هایی خبری بر پایه هوش مصنوعی است، این ویژگی باعث می‌شود افرادی که علاقمند به دنبال کردن خبرهای مختلف هستند وقت کمتری صرف پیدا کردن اخبار مورد نظرشان کنند. بنابراین هوش مصنوعی نه تنها در تولید و انتشار موثر است بلکه امروزه به کمک مخاطبان رسانه‌های خبری نیز آمده است تا هیچکدام از خبرهای مورد علاقه‌شان را از دست ندهند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خرید لپ تاپ, لپ تاپ اقتصادی,لپ تاپ قسطی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023