تنظیم قرارداد؛ یک ضرورت برای کسب و کارهاتنظیم قرارداد,تنظیم قرارداد ضرورت کسب و کار,نحوه تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد

 

استفاده از روش‌های قانونی همیشه برای رفع اختلاف نیست؛ بلکه در بیشتر موارد برای جلوگیری از ایجاد آن است. یکی از کارآمدترین روش‌های قانونی برای توافق و پیشگیری از اختلاف، تنظیم قرارداد است. با این کار، می‌توانید هر آنچه که نیاز دارید را در توافق خود با اشخاص دیگر بگنجانید و اهداف خود را به روش ساده‌تری محقق کنید. ضمن اینکه نگران فراموش کردن برخی توافقات نخواهید بود. به‌علاوه چالش‌های احتمالی یا اختلافات را به حداقل می‌رسانید یا در صورت بروز هرگونه مشکل راه‌حل آن را پیش‌بینی خواهید کرد. این موارد فقط بخشی از مزایای تنظیم قرارداد است که با رعایت نکات حقوقی و فنی نحوه تنظیم قرارداد می‌تواند خیال شما را راحت کند!

 

نحوه تنظیم قرارداد

چگونگی تنظیم قرارداد، اگر اهمیتی بیشتر از خود قرارداد نداشته باشد، کمتر از آن نیست. در واقع اینکه شما بدانید از چه نکات و مواردی در قرارداد خود استفاده کنید تا بیشترین منفعت را از آن ببرید، اهمیت زیادی دارد. 

 

بنابراین قرارداد باید توسط شخصی تنظیم شود که تسلط کافی به امور حقوقی و فنی داشته باشد. به همین دلیل است که بیشتر قراردادها، به‌ویژه قراردادهای مهم و گسترده توسط یک تیم تنظیم می‌شوند تا علاوه بر رعایت نکات قراردادی، ریسک‌های حقوقی آن را به حداقل برسانند.

 

قرارداد آماده یا تنظیم قرارداد

با یک جستجوی ساده می‌توانید انواع نمونه قراردادها را پیدا کنید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این قراردادها چه تفاوتی با تنظیم اختصاصی قرارداد دارند؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت، قراردادهای آماده یک نمونه قرارداد هستند که نکات اصلی قراردادی در آن‌ها درج شده است و افراد مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند ولی در تنظیم اختصاصی قرارداد علاوه بر رعایت نکات اساسی و کلی قرارداد، مواردی که طرفین از توافق خود انتظار دارند هم در آن قید می‌شود. به همین دلیل بهترین راه رسیدن به توافق جامع، تنظیم اختصاصی قرارداد است که تمامی نکات مدنظر شما در آن ذکر شده باشد. در صورتی‌که اطلاع کافی از نکات قراردادی نداشته باشید، می‌توانید خواسته‌های خود را به زبان ساده با مشاورین قراردادی در میان بگذارید تا با توجه به مواد قانونی، این شرایط در قرارداد شما منعکس شود.

 

قرارداد آماده یا تنظیم قرارداد,انواع قراردادها و عناوین آنها,قراردادهای حوزه مالکیت

انواع قرارداد

 

انواع قراردادها و عناوین آنها

قراردادها از نظر موضوعی بی‌شمارند. در واقع شما می‌توانید برای هر موضوعی از یک قرارداد مستقل استفاده و با سایر اشخاص توافق کنید. رایج‌ترین قراردادها در حوزه کسب و کار که بحث ضرر و منفعت بیش از هر جای دیگری مطرح است، تنظیم می‌شوند. گرچه در امور دیگر نیز قراردادها، ابزار مناسبی برای مکتوب کردن توافقات هستند. در یک دسته بندی کلی می‌توان قراردادهای کسب و کار را شامل موارد زیر دانست:

 

قراردادهای حوزه همکاری در کسب و کار: مثل قرارداد کار، قرارداد پیمانکاری و قراردادهای فریلنسری (قرارداد طراحی سایت، قرارداد تولید محتوا، قرارداد سئو، قرارداد مدیریت شبکه‌های اجتماعی، قرارداد مشاوره، قرارداد حسابرسی و…)

 

قراردادهای حوزه تامین ملک برای کسب و کار: مثل قرارداد خرید و فروش ملک، قرارداد اجاره فضای کار اشتراکی، قرارداد اجاره دفتر کار و...

 

قراردادهای گسترش کسب و کار: مثل قرارداد اجاره فضای تبلیغاتی، قرارداد بازاریابی، قرارداد مشارکت، قرارداد خرید و فروش سهام و...

 

قراردادهای حوزه مالکیت فکری در کسب و کار: قرارداد انتقال فناوری، قرارداد فروش و پشتیبانی نرم افزار و...

 

سایر قراردادهای کسب و کار: مثل قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

در خارج از دنیای کسب و کار نیز قراردادهای زیادی وجود دارد که می‌تواند بنای یک توافق باشد. از جمله این قراردادها می‌توان به قرارداد صلح، قرارداد حق الوکاله، قرارداد خرید و فروش خودرو، قرارداد خرید و فروش ملک و قرارداد پیش فروش ساختمان اشاره کرد.

 

قرارداد بازاریابی,قرارداد خرید و فروش سهام,قرارداد مشارکت

روش های تنظیم قرار داد

 

اشتباهات رایج در تنظیم قراردادها

بیشتر از چیزی که تصور کنید، قراردادها می‌توانند منافع شما را تامین کنند اما این در صورتی است که قرارداد شما نکات فنی و حقوقی را در خود گنجانده باشد و اشتباهات رایج قراردادی را در آن تکرار نکنید. چند اشتباهی رایجی که در مورد قراردادها وجود دارد را می توان شامل موارد زیر دانست:

 

توجه نداشتن به نکات فنی قرارداد، به ویژه در قراردادهایی که تخصصی هستند.

عدم استفاده از دستورالعمل تنظیم قرارداد برای تکمیل نمونه قراردادی

تعیین نکردن روش حل اختلاف 

در نظر نگرفتن ضمانت اجراهای مناسب برای اجرای قرارداد

نداشتن زمانبندی برای اجرای موضوع قرارداد

مشخص نکردن مسئولیت ها و وظایف هر طرف به صورت مجزا

 

خیال خود را با تنظیم قرارداد آسوده کنید

تنظیم اختصاصی قرارداد، مزایای زیادی دارد که می‌تواند خیال شما را بابت توافق با سایر اشخاص راحت کند. چرا که با تنظیم قرارداد می‌توانید نتیجه معقولی که از توافق انتظار دارید را تامین و در عین حال تعادل قراردادی را برای حفظ منافع دو طرف حفظ کنید. این کار با سپردن تنظیم قرارداد به مشاور قراردادی امکان پذیر است. چرا که آشنایی کامل به قوانین مرتبط با موضوع قراردادی شما و همچنین زبان قراردادنویسی دارد.

 

ثبت یار با حضور وکلای موفق و حرفه ای انواع قراردادها را برای شما به صورت اختصاصی تنظیم می کند. شما می توانید پیش از تنظیم قرارداد خود با وکلای ثبت یار به صورت رایگان مشاوره کنید و پس از تنظیم قرارداد نیز از ۱۰ روز پشتیبانی رایگان برخوردار شوید. همه این فرآیندها به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و تنها در دو روز کاری قرارداد مورد نظر خود را دریافت خواهید کرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------