بیماری های شایع در کودکان را بشناسید تا هنگام بروز آنها دچار استرس نشوید!در زندگی امروز با اینکه علم و فناوری پیشرفت چشم گیری داشته است، اما برخی از بیماری ها و مشکلات جسمانی همچنان وجود دارند و درمانی برای آن ها وجود ندارد. برخی دیگر از بیماری ها و مشکلات که همواره وجود دارند، خطری برای انسان ندارند و به راحتی هم درمان می شوند.

 

وقتی پدر و مادری تصمیم به فرزند دار شدن می گیرند مطمئنا خود را برای مواجه با بعضی از بیماری ها و مشکلات کودک و نوزاد آماده می کنند. نوزادان فرشتگانی زمینی هستند که توانایی بیان خواسته های خود را ندارند و تنها سلاح آن ها برای توجه دیگران به درخواستشان، گریه است. بنابراین همواره کسانی که بچه دار می شوند از افرادی که تجربه بیشتری در زمینه بزرگ کردن فرزند دارند، کمک می گیرند.

 

امروزه فرزندآوری و بزرگ کردن آن نسبت به گذشته کاری آسان تر شده است. در گذشته ها بسیاری از کودکان یا نوزادان در بدو تولد به دلیل مشکلات زایمان جان خود را از دست می دادند و برخی دیگر پس از به دنیا آمدن به بیماری های لاعلاجی که امروزه راه درمان و پیشگیری از آن ها به وجود آمده است، از دنیا می رفتند. فلج اطفال یکی از این بیماری های خطرناک در دوران قدیم بوده است که امروزه با واکسیناسیون کاملا قابل پیشگیری می باشد.

 

در این مقاله ما قصد داریم که درباره بیماری های شایع کودک و نوزاد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم و چندین تا از آن ها را به شما معرفی کنیم تا هنگام مقابله با آن، دچار استرس و اضطراب نشوید و بدانید چگونه با این موضوع برخورد کنید.

 

1. آبله مرغان

یکی از اصلی ترین بیماری هایی که در دوران کودکی اکثریت به آن مبتلا می شوند، آبله مرغان می باشد. علائم این بیماری ایجاد دانه های قرمز به تعداد فراوان بر تمامی نقاط بدن همراه با خارش می باشد. این بیماری امروزه با واکسن قابل پیشگیری می باشد و دلیل استفاده از واکسن برای جلوگیری از این بیماری، بروز تاول های دردناک و خارش دار آن است.  آبله مرغان می تواند خطر جدی برای نوزادان، زنان باردار و حتی بزرگسالان ایجاد نماید. 

 

بیماری های شایع در کودکان,آشنایی با بیماری های شایع در کودکان,معرفی بیماری های شایع در کودکان

آبله مرغان

 

2. بیماری شایع سرخک

اگر برای کودک خود واکسن سرخک را زده باشید، دیگر جای نگرانی برای هیچ خطری وجود ندارد. این بیماری با تب، آبریزش بینی و سرفه آغاز می شود و پس از از بین رفتن این علائم، بثوراتی روی پوست ایجاد می شود. اصولا کودکانی که به سرخک دچار می شوند بعد از 14 تا 17 روز به حالت سلامت خود باز می گردند اما برخی دیگر به علت وجود نقص ایمنی یا دلایل دیگر به ذات الریه و مشکلات خطرناکی دچار می شوند.

 

3. تب مخملک

بر اثر این بیماری، کودک شما به گلودرد چرکی همراه با عفونت و بثورات قرمز و سفتی مبتلا می شود. در آغاز بیماری، بثورات در ناحیه شکم و قفسه سینه ظاهر می شود ولی پس از مدتی در تمام نقاط بدن پخش می شود. تب بالا و زبان توت فرنگی شکل از دیگر علائم این بیماری است. اگر کودک یا نوزاد شما به موقع و در زمان مناسب درمان نشود، می تواند به تب روماتیسمی و حتی صدمه به قلب مبتلا شود. تب مخملک در گذشته به عنوان یک بیماری کشنده شناخته می شد اما امروزه به راحتی با آنتی بیتویک ها قابل درمان می باشد.

 

4. اگزما در نوزادان

اگزما یک بیماری پوستی است که همراه با خارش و سوزش و ترشحات ظاهر می شود. این بیماری پوستی اصولا در نواحی گونه، پیشانی و پوست سر نوزادان ایجاد می شوند اما در برخی از موارد حادتر ممکن است که در نقاط دیگر بدن آن ها نیز به وجود بیایند. چند راه آسان و ساده برای درمان اگزما نوزادان وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد. حمام کردن و استفاده از مرطوب کننده ها مخصوص نوزاد یکی از راه های درمان اگزما می باشد.

 

استفاده از دستمال مرطوب، مواد شوینده و لوسیون های ملایم و بدون عطر، نگه داشتن دمای خانه به صورت خشک و خنک و درنهایت مراجعه به پزشک متخصص برای درمان اگزما کودک یا نوزاد از مهمترین کارهایی است که هنگام بروز این بیماری باید انجام دهید. تمامی این دستورالعمل ها برای درمان این بیماری در سایت آموزشی کاملیما وجود دارد.

 

اطلاعاتی از بیماری های شایع در کودکان,درباره ی بیماری های شایع در کودکان, آبله مرغان در کودکان

آشنایی با اگزما در نوزادان

 

5. عفونت گوش در کودکان

یکی از دیگر از مشکلاتی که کودکان همواره به ان مبتلا می شوند، عفونت گوش می باشد. کودکان دارای شیپور استاش کوچک می باشند که این شیپور باعث اتصال گوش میانی به گلو می شود. زمانی که کودک شما سرما می خورد و دچار التههاب می شود این شیپور بسته می شود و مایعات بسیاری در پشت پرده گوش در گوش میانی جمع می شوند.

 

این مایعات جمع شده، باعث ورود میکروب ها به گوش می شوند. نق زدن، ایراد گیری، تب و پر بودن گوش از علائم این عفونت است. بیشتر این عفونت ها ویروسی می باشند و خود به خود از بین می روند و البته که واکسیناسیون های کودکی هم در درمان این بیماری موثر است.

 

6. سرخجه

این ویروس ضعیف و خفیف بوده و باعث بروز مشکلات جدی نمی شود اما می تواند برای جنین خطراتی را به دنبال داشته باشد پس باید مراقب خانم های باردار بود تا به این ویروس میتلا نشوند. از علائم ای ویروس بروز تب خفیف و بثوراتی می باشد که از صورت شروع شده و به بقیه نقاط بدن می رسد. واکسن MMR از بدن در برابر سرخجه، سرخک و اوریون مراقبت می کند.

 

7. کم خونی در کودکان

احتمال بروز کم خونی در کودکان نیز وجود دارد. کم ونی در سه قسمت خفیف یا تهدید کننده، موقت یا دائم و خطرناک قرار گیرد و شما بسته به این سه قسمت باید راه های درمان را بیابید و از آن ها استفاده کنید. اگر کودک شما به کم خونی مبتلا است باید به آن غذاهای حاوی آهن به مقدار زیاد داده شود.

 

برای مراقبت کردن از کودکان کم خون باید به این نکات توجه کرد: استفاده از غذاهای آهن دار، مصرف شیر گاو، به جای چای از آب پرتقال استفاده شود، کم کردن فعالیت بدنی کودک، تهیه غذاهای مناسب مانند: لبنیات، عدس و.. و استفاده از داروهایی که پزشک متخصص تجویز خواهد کرد.

 

8. سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری است که باعث بروز سرفه های شدید می شود و برای نوزادان به شدت خطرناک است. سیاه سرفه می تواند باعث خستگی و آسیب مغزی شود که می تواند کشنده نیز باشد. اگر کودکان واکسینه شوند دیگر این بیماری شدت نخواهد گرفت و خطرناک نخواهد بود. واکسیناسیون می تواند به خوبی انسان را در برابر سیاه سرفه محافظت کند اما برای همیشه و به طور کامل نخواهد بود.

 

اوریون در کودکان,سایت آموزشی کاملیما, آشنایی با بیماری های کودان در سایت کاملیما

بیماری سیاه سرفه در کودکان

 

9. بیماری فلج اطفال

این بیماری در گذشته باعث فلج شدن پاها، بازوها و عضلات تنفسی که در نهایت منجر به مرگ نوزادان می شد. امروزه با واکسن هایی که ساخته شده است این بیماری قابل پیشگیری بوده و دیگر کسی بر اثر بیماری فلج اطفال جان خود را از دست نمی دهد.

 

10. اوریون

این بیماری دروقاع یک عفونت از یک غده بزاقی می باشد که کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند دارای گردن و گونه های متورم هستند. برخی از مواقع مننژیت نیز در اثر این بماری ایجاد می شود و بیماری خطرناک تری را ایجاد می کند.

 

امیدواریم که از این مقاله استفاده لازم را کرده باشد و برای شما مفید بوده باشد. تمامی این اطلاعات به طور کامل تر در سایت آموزشی کاملیما موجود می باشد. طبق خبرگزاری سایت بیتوته و نظر دیگر کاربران یکی از بهترین سایت های آموزشی، سایت کاملیما می باشد که می توانید در هر زمینه ای که نیاز دارید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022